روانشناسی از نوع فیسبوکی!

اگر شما هم از کاربران فیسبوک باشید حتما تبلیغات مختلفی را در کناره های این سایت دیده اید و مطمئنا در گوشه هر تبلیغ علامت ضربدری را نیز دیده اید که با استفاده از آن میتوانید تبلیغات را از روی صفحه بردارید. اما تا کنون فکر کرده اید که این حذف تبلیغات برای چیست؟ آیا مدیران این شبکه اجتماعی از چشم و ابرو شما خوششان می آید که کلید حذف تبلیغات را در کنار هر تبلیغی قرار داده اند؟ من که با تحقیقاتی که انجام دادم اینطور فکر نمی کنم. حالا چرا؟؟؟

تبلیغات های مختلفی بر روی فیسبوک دیده میشه با دسته بندی های مختلف مثلا در مورد لپتاپ، شرکت مخابراتی، غذا و رستوران، تیم های فوتبال و… . مطمئنا این تبلیغات ها هر کدام قبل از قرار گرفتن بر روی سایت دسته بندی شده و خیلی کارهای متفاوتی روی اونها انجام میشه. اما مهمترین کار در این بین چیست؟

وقتی شما اقدام به حذف تبلیغات فیسبوک میکنید. این پیام به شما نشون داده میشه: “شما این تبلیغ را پاک کردید. چرا از آن خوشتان نیامد؟” و سپس در زیر آن چند گزینه مبنی بر اینکه چرا شما از آن تبلیغ خوشتان نیامد آمده است که عبارتند از: “جالب نبود، گمراه کننده بود، مسائل جنسی، بر خلاف نگرش های شما، توهین آمیز، تکراری، دیگر”.

در این بین ۵ مورد اول برای شناسایی رفتار شما از روی دسته بندی تبلیغات است. گزینه ششم یعنی “تکراری” برای تایید این است که مشخص شود آیا شما واقعا با گزینه ای که قبلا انتخاب کرده اید را تایید میکنید یا خیر. در گزینه آخر نیز که شما دلیل حذف تبلیغ را خودتان مینویسید.

حال بیایید نگاهی به چند مورد از این تبلیغ ها بیندازیم.

چه چیزهایی از تبلیغ بالا استنباط می شود؟

بیکارم و دنبال کار میگردم، از چه نوع کاری خوشتون میاد، در زمینه کامپیوتری، پزشکی، حقوقی، اطلاعاتی…؟؟؟

چه چیزهایی از تبلیغ بالا استنباط می شود؟

به فوتبال علاقه مندید یا خیر، طرفدار تیم بارسلونا هستید؟، اگر طرفدار بارسا هستید پس از رئال خوشتان نمی آید. از چه نوع ورزشی خوشتان می آید.

چه چیزهایی از تبلیغ بالا استنباط می شود؟

طرفدار برنامه امریکن آیدل هستید، یا از برنامه هایی با این موضوع خوشتون میاد. اگر برخلاف نگرش های شما باشه یعنی اینکه شما مخالف خوانندگی و هالیوود و رقص … هستید. طرفدار چه شبکه ای هستید.

چه چیزهایی از تبلیغ بالا استنباط می شود؟

مسلمانید؟، اطلاعات درباره اسلام میخواهید، گاهی اوقات درمورد مذهب های دیگر تبلیغاتی دیده میشه مثل مسیحیت یا یهود. اگر برخلاف نگرش های شماست پس دینتان چیز دیگری است. پیرو کدام آیین و مذهب هستید.

چه چیزهایی از تبلیغ بالا استنباط می شود؟

مجردید؟، به دنبال پیدا کردن دوست هستید؟، آیا با کسی رابطه دارید و یا به دنبال روابط دیگر هستید. رابطه با جنس مخالف یا موافق چطور؟

اینها فقط مثال هایی بود که صرفا جهت اطلاع شما گفته شد و مطمئنا نکات بزرگتری در پشت هر کدام است. این نکته را فراموش نکنید که “مدیران سایت ها عاشق چشم و ابروی شما نیستند” که این به وضوح در سایتهای بزرگ دنیا از جمله گوگل، یاهو، توییتر و… دیده میشود.

به دلیل تعدد بالای تبلیغات از اوردن بقیه موارد صرف نظر کردیم ولی اگر خودتون تبلیغ ها را ببینید و به عنوان آنها دقت کنید موضوع را به خوبی خواهید فهمید.

این هم روانشناسی از نوع فیسبوکی

همچنین مطلب “آیا دکمه لایک فیس بوک در حال ردیابی شماست؟” را از آی رایت بخوانید.

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.