تلفظ دقیق را یاد بگیریم ( معرفی سرویس اینترنتی ) !

همیشه در زبان های مختلف ، بعضی از کلمات و اسامی هستند که تلفظ کردنشان با آن چیزی که به نظر ما درست می آید تفاوت دارد .

همین الان که دارم این مطلب را مینویسم یادم به یکی از حاشیه های فوتبال افتاد . موقعی که سرمربی سابق تیم بایرن مونیخ آلمان طی یک مصاحبه از دیگران خواست تا نامش را درست تلفظ کنند .

او گفت : نام من نه لویی فن گال ، ون جال ، فان ژال و یا ون گال است . تلفظ صحیح نام من لویی فان خال است .

با توجه به همین جمله بالا میتوانیم درک کنیم که یک نام یا کلمه میتواند چندین تلفظ مختلف داشته باشد که نیاز است به شکل صحیح ، آن را تلفظ کنیم .

به همین منظور امروز قصد داریم تا یک سرویس اینترنتی را به شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم که هدفش رفع همین نیاز است . پس با گویا آی تی همراه باشید …………

 

وبسایت Forvo.Com محلیست که شما میتوانید به تلفظ درست کلمات دست پیدا کنید . تقریبا من بیش از ۲۰ کلمه و نام اشخاص را در این سایت جستجو کردم و در همه موارد هم به نتیجه رسیدم .

به عنوان مثال من نام Wesley Sneijder  ، بازیکن تیم اینتر میلان ایتالیا را در باکس جستجوی این سایت وارد کرده و دکمه Go را کلیک میکنم . چون این نام تلفظ دو گانه ای در نزد مردم دارد . بعضی ها آن را وسلی اشنایدر و برخی دیگر وسلی اسنایدر تلفظ میکنند .

صفحه دوباره بارگذاری شده و پس از آن به فایل صوتی مربوط به تلفظ ها میرسیم .

در اینجا فایل صوتی تلفظ نام این بازیکن به دو زبان انگلیسی و هلندی قرار دارد . قسمت دیگری نیز به نام All Languages وجود دارد که در صورت کلیک روی آن ، فایل صوتی مربوط به همه زبان ها به شما نمایش داده خواهد شد .

از آنجایی که ملیت و اصلیت این بازیکن هلندیست ، ما نیز قسمت Dutch را انتخاب میکنیم .

مورد اولی کاملا با آن چیزی که ما میخواهیم تطابق داشته و به همین دلیل روی علامت Play کنار آن ، کلیک میکنیم .

فایل صوتی پخش شده و شما میتوانید تلفظ دقیق را گوش کنید .

ظاهرا تلفظ دوم یعنی وسلی اسنایدر درست است .

البته شما میتوانید کلمات و نام های بحث برانگیز دیگری مثل Xavi Hernandez بازیکن تیم بارسلونا ، Holger Badstuber بازیکن تیم بایرن مونیخ و سایرین را در این سایت وارد کنید .

 

پانوشت : چه خوب میشود اگر گزارشگران محترم فوتبال نیز به این وبسایت سری زده و تلفظ دقیق نام بازیکنان را یاد بگیرند :D !

به گفته خود این وبسایت بیش از ۹۴۳ هزار کلمه و بیش از ۹۸۶ هزار تلفظ در ۲۶۸ زبان ، در بانک اطلاعاتی این سایت وجود دارد ( در زمان نوشته شدن این مطلب ) .

 

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.