ویندوز ۸: ۷ مشخصه‌ای که یقیناً از آنها اطلاع داریم

نسخه‌های پیش انتشار ویندوز ۸ در وب نفوذ کرده است. در اینجا آنچه در مورد سیستم عامل آینده گفته شده است را می خوانیم

نسخه های منتشر شده ی اخیر، نشان می دهند که ویندوز ۸ در کل، سیستم عاملی بسیار متفاوت از اجدادش خواهد بود. پشتیبانی از پردازشگر ARM ، بهینه سازی موبایل ها، و منوهای tweak فراوان، در کل سیستم. هنوز موارد بسیاری در مورد سیستم عامل بعدی مایکروسافت وجود دارد که از آن اطلاع نداریم، اما تعداد موارد مورد یقین در حال افزایش است. لیست ۷ موردی که درباره ی ویندوز ۸ می دانیم را در ادامه بخوانید.

ARM

اینکه مایکروسافت قصد دارد بر روی Tablet ها ویندوز نصب نماید پوشیده نیست. برای رسیدن به این منظور ، همانطور که استیو بالمر در ژانویه در CES بیان نمود، ویندوز ۸ از پردازشگرهای ARM پشتیبانی می کند. این بدین معناست که ویندوز ۸ می تواند از لحاظ باریکی و کم مصرف بودن با سیستم عامل های آندروید و آیفون ( iOS )  رقابت نماید. – چنانچه مایکروسافت چندان به خود نبالد.

بهینه سازی قابلیت لمسی

بیش از یک دهه است که suckage رابط های ویندوز لمسی ، سنگ محکی برای حقیقت فناوری بوده است. اما عناصر طراحی، از صفحه ی ورود به سیستم ( login screen )، مدیریت وظیفه ( task manager ) و مرورگر، همگی به ادغام تنگا تنگ کنترل های لمسی ، در سرتاسر سیستم عامل اشاره دارند. یک صفحه ی ورود به سیستم لمسی که در کد منتشر شده پنهان است، می تواند همانند آندروید این امکان را دهد که  بجای استفاده از رمز عبور،  قفل دستگاه  توسط یک الگو باز گردد. برخی از فایل های تصویری کوتاه مدت YouTube ( DMCA’d توسط تیم رسمی مایکروسافت ) نیز مبین پشتیبانی از تشخیص چهره هستند.

تزئینات فراوان

اگر شما نیز در بین جمعیت کثیری بودید که به حذف منوهای تزئینی ( ribbon ) آفیس امید داشتند، متأسفانه باید بدانید که این منوها به مرورگر ویندوز ( windows explorer ) نیز سرایت نموده است. خبر خوشایند این است که امکان باز گرداندن این منوها به طرحی مشابه منوهای ویندوز ۷ وجود دارد.

منوهای مرورگر ویندوز ۸ ظاهراً همان واسط تزئینی مایکروسافت آفیس ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ را نشان میدهد، با این تفاوت که امکان بازگشت به منوی طرح پیشین نیز وجود دارد

 

Task manager اصلاح شده

مدیریت اجرای برنامه ها – و توانایی خاتمه دادن سریع به وظایف ( tasks ) نابود کننده ی منابع – در موبایل ها بیش از تجهیزات بازی مورد بحث است. ابزار باز تنظیم شده ای که windows task manager مدرن نام گرفت،  امکان تشخیص و خاتمه ی پردازشهایی که با ادغام نظارت منابع و مدیریت وظیفه از سرعت سیستم می کاهند را می دهد . همچنین برای کاربران Tablet ها ، دکمه ای ضربه ای ( tap ) برای خاتمه موجود است.

مرورگر Immersive

برخی از تصاویر منتشر شده از ویندوز ۸ آلفا، مرورگر تمام صفحه ی ساده ای را نشان می دهد که همانند مرورگر Metro در Windows Phone 7 ، تکمیا شده با صفحه ای از بلوک های کوچک برای سایتهای محبوب ، به نظر می آید. بار دیگر شواهد محکمی دال بر قصد مایکروسافت از برپایی خانه ی آینده ی ویندوز در Tablet ها وجود دارد.

اتحاد توده‌ای

در آخر اینطور بنظر می رسد که ویندوز، همگام با ویندوز ۸ ، با ذخیره سازی توده ای تکمیل خواهد گشت.  علاوه بر Windows Live SkyDrive ، که انتظار می رود ویندوز بعدی بصورت پیش فرض از آن پشتیبانی نماید، بنظر می رسد که امکان اضافه نمودن سرویسهای ذخیره سازی توده ای ، نظیر درایوهای نگاشته شده ( Mapped drives ) ، بوجود آید.

محیط کار قابل حمل

انقراض U3 در ۲۰۰۹ خلأ ای در بازار برنامه های قابل حمل ( portable ) باقی گذاشت که مایکروسافت با وارد نمودن StarKey با مشارکت SanDisk ، این خلأ را پر نمود. بنظر می رسد که مایکروسافت توسط ویژگی ای بنام محیط کار قابل حمل ( portable workspace ) قصد متحد نمودن مستقیم این فناوری با ویندوز ۸ را دارد. تصاویر منتشر شده نشاندهنده ی این است که درایوهای USB با ۱۶ گیگابایت حافظه یا بیشتر، با یک Image قابل حمل ، از سیستم ویندوز ۸ کاربر فرمت خواهد شد.

Portable workspace جدید، هر درایو USB ای با بیش از ۱۶ گیگا بایت حافظه را به یک نسخه ی جیبی شبیه سازی شده از کامپیوتر شخصی تبدیل می کند

 

البته پیش بینی ویژگیهای نسخه ی نهایی مبنی بر نسخه ی آلفای ویندوز، همیشه ریسک محسوب می گردد. یادآوری تمامی ویژگیهای گفته شده توسط Longhorn و مقایسه ی آنها با واقعیت Vista  می تواند هشداری برای خطر حساب نمودن بر نسخه های آلفای مابکروسافت باشد. اما اگر مایکروسافت تمامی ویژگیهایی که در نسخه های اولیه مشاهده می شود را فراهم آورد، ویندوز ۸ نیز مانند ویندوز ۹۵ می تواند تغییر چشمگیری در سیستم عامل باشد.

منبع: maximumpc

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.