ده سرمربی برتر فوتبال جهان

ده سرمربی برتر فوتبال جهان

بسیاری از سرمربی ها در تاریخ فوتبال جهان بودند و هستند که مدتهای طولانی درسمت خود فعال هستند به همین بهانه در مقاله ای تحت عنوان ” ماندگارترین سرمربی های فوتبال جهان” به این موضوع می‌پردازیم.

الف:در طول حدود ۱۵۰ سال فوتبال باشگاهی در سطح جهان بویژه از سال ۱۹۴۵ تاکنون، روسای فدراسیون ها و باشگاه های فوتبال، تصمیمات بسیاری در مورد برکناری سرمربی ها گرفته یا در برخی اوقات نیز این سرمربی ها بودند که تصمیم به استعفا گرفتند، اما در طول همین مدت، بسیاری از فوتبال‌دوستان از زمانیکه حتی به دنیا آمدند از اخراج برخی سرمربی ها باشگاه ها و تیم های ملی چیزی ندیده و نشنیدند.
 
در حقیقت بسیاری از سرمربی ها بودند و هستند که نزدیک به یک دهه، بیش از دو دهه در سمت خود فعال هستند.
 
با توجه به این موضوع که سرالکس فرگوسن چهره نام آشنای فوتبال با وجود ۲۶ سال سرمربیگری، اعلام کرد: قصد بازنشستگی ندارد قصد داریم ماندگارترین سرمربی های جهان را معرفی کنیم:
 
1- “سر الکس فرگوسن” سرمربی اسکاتلندی شیاطین سرخ که متولد ۳۱ دسامبر ۱۹۴۱ و ۶۹ ساله می باشد، از تاریخ ششم نوامبر ۱۹۸۶ مسئولیت هدایت منچستریونایتد را قبول کرد تا با نزدیک به ۲۶ سال سرمربیگری در یک باشگاه، رکورد “سر مت باسبی” را شکسته و طولانی ترین مدت مربیگری به نام وی تمام شود.
 
در طول دوره سرمربیگری فرگوسن، بسیاری از بازیکنان شیاطین سرخ حتی تبدیل به سرمربی های خبره ای شدند که می توان از “روی کین”، “استیو بروس” و … نام برد.
 
شاید تعداد شاگردان مشهور فرگوسن در طول سال های مربیگری در جمع شیاطین سرخ، بیش از ۱۰۰عدد باشد؛ البته اختلافات فرگوسن در طول این سالها با برخی بازیکنان مانند “دیوید بکام”، “یاپ استام”، “خوآن سباستین ورون” و “رود فان نیستلروی” زبانزد خاص و عام است.
 
البته نباید از یاد برد که چندین سال کارلوس کرش دستیار سرالکس فرگوسن سرمربی منچستر یونایتد بوده است.
زیباترین لحظات فرگوسن در سال ۱۹۹۹ ثبت شد. زمانیکه وی توانست اولین سه‌گانه قهرمانی لیگ برتر انگلسی، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را به طور حیرت‌انگیزی برای منچستر یونایتد به ارمغان آورد.
 
الکس فرگوسن بیش از هفت سال است که با بی بی سی مصاحبه نکرده و این موضوع سران این خبرگزاری را به دلیل ضررهای مالی عصبانی کرده است.
 
فرگوسن در طول نزدیک به ۲۶ سال سرمربیگری در منچستر یونایتد در حال کسب رکورد نوزدهمین دوره قهرمانی لیگ برتر انگلیس است که با برد دو بریک برابر چلسی دیگر قطعی شده است.
 
2- “سر مت باسبی” که وی نیز اسکاتلندی بوده و یکی از سرمربی های منچستر یونایتد نیز محسوب می شود.
“سر مت باسبی” در تاریخ ۲۶ می ۱۹۰۹ چشم به جهان گشود و در حالیکه تنها ۳۶ سال سن داشت، اولین دوره مربیگری اش در سال ۱۹۴۵ با منچستر یونایتد تجربه کرد تا به طور شگفت انگیزی با سرخپوشان اولدترافورد کارش را تا سال ۱۹۶۹ ادامه دهد.
 
نکته جالب اینکه باسبی در جوانی عضو تیم منچستر سیتی بوده و هواداران منچستر سیتی از وی متنفر بودند.
 
باید گفت که در فاجعه آمیز ترین حادثه تاریخ فوتبال که هواپیمای بازیکنان و مسئولان منچستر یونایتد در فرودگاه مونیخ سقوط کرده و بسیاری از ستارگان و همچنین سه مقام ارشد شیاطین سرخ جان خود را از دست داد، “باسبی” با وجود جراحت های عمیق در بیمارستان مونیخ، جان سالم به در برد و مجبور شد دوباره این تیم را از نو بسازد.
 
در مدت زمان مربیگری “باسبی” در منچستر یونایتد طی ۱۱۲۰ بازی، ۵۶۵ پیروزی، ۲۶۳ تساوی و ۲۹۲ شکست را تجربه کرده تا آمار ۴۵/۵۰ درصد پیروزی را در تاریخ سرخپوشان اولدترافورد ثبت نماید.
 
البته نمی توان از این نکته صرف نظر کرد که باسبی در سال ۱۹۴۸ همزمان با حرفه سرمربیگری منچستر یونایتد، هدایت تیم ملی انگلسی و در سال ۱۹۵۸ نیز هدایت تیم ملی اسکاتلند را برعهده داشت.
 
پس از ۱۷ سال از تاریخ مرگش در ۲۰ ژانویه ۱۹۹۴ یاد و خاطره و افتخار آفرینی های باسبی در بین هواداران شیاطین سرخ به یاد ماندنی است.
 
3- “آرسن ونگر” که متولد ۲۲ اکتبر ۱۹۴۹ و ۶۱ ساله در استراسبورگ فرانسه است، از سال ۱۹۹۶ نزدیک به ۱۵ سال می باشد که سرمربی توپچی های لندنی بوده و تا سال ۲۰۱۴ نیز با این تیم لندنی قرارداد دارد.
 
وی تا قبل از سرمربیگری در آرسنال، هدایت تیم های فرانسوی نانسی و موناکو را برعهده داشته و تجربه مربیگری در لیگ برتر ژاپن را نیز داشته است.
 

در رقابت های لاشامپیانه، ونگر ستاره های مطرحی چون “جرج وه آ”، “گلن هادل”، “یورگن کلینزمن”، “یوری یورکائف” و “دراگان استویکویچ” را به جهان فوتبال معرفی کرده است.
 
“تیری آنری”، “رابرت پیرس” و “فردریک لیونبرگ” از مطرح ترین شاگردان ونگر در آرسنال بودند.
 
آرسن ونگر در طول زمان هدایتش در آرسنال طی سه فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۷، ۲۰۰۲-۲۰۰۱ و ۲۰۰۲-۲۰۰۳ قهرمان لیگ برتر انگلیسی شد و درسال ۲۰۰۶ نیز به فینال لیگ قهرمانان اروپا برابر بارسلونا رسید.
ونگر فرانسوی در طول هدایت آرسنال در ۸۴۵ بازی، ۴۸۳ پیروزی، ۲۰۵ تساوی و ۱۵۷ شکست را در کارنامه خود دارد که آمار ۱۶/۵۷ درصد پیروزی را می توان نتیجه گرفت.
 
4- “سر بابی رابسون” سرمربی مشهور و فقید انگسی که افتخارات بی‌شماری در کارنامه خود دارد.
 
وی سابقه هدایت موفق تیم ملی انگلیس و بارسلونا را دارد و در فاصله زمانی ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۲ سرمربی ایپسویچ تاون بوده است.
 
بابی رابسون در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ درسن ۷۶ سالگی در دوراهم انگلسی درگذشت و الکس فرگوسن سرمربی منچستر یوناید در مراسم ترحیمش حاضر بود.

 
میشائیل پلاتینی رئیس یوفا نیز درباره وی می گوید: تاریخ فوتبال باشگاهی و ملی چنین سرمربی به خود ندیده است.
 
از کارهای بنیادی رابسون میتوان به تأسیس مؤسسه خیریه در لندن برای کمک رسانی به بیماران سرطانی نام برد.
 
5- “فرانتس بکن بائر” که متولد ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۵ و ۶۵ ساله می باشد، طی سال های ۱۹۸۴تا ۱۹۹۰ هدایت تیم ملی آلمان غربی را برعهده داشت و در سن ۴۵ سالگی توانست این تیم را برای سومین بار در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا به مقام قهرمانی برساند.
 

بکن بائر پس از “پله” و “یوهان کرایف” سومین اسطوره تاریخ فوتبال به شمار می آید. البته باید گفت که برنده توپ طلا درسال ۱۹۷۴ توانست ژرمن ها را به فینال جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک نیز برساند.
 
6- “ارنست هاپل” که نام کاملتر وی “ارنست فرانز هرمان هاپل” است، متولد ۲۹ نوامبر ۱۹۲۵ در وین اتریش بود که در سن ۶۶ سالگی در تاریخ ۱۴ نوامبر ۱۹۹۲ درگذشت.
 

ارنست هاپل زمانیکه بازیکن “راپید” وین اتریش بود به عنوان مدافع مشهور برای فوتبالدوستان نامی آشنا بود.
ارنست هاپل بین ساله‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۷ با هامبورگ دوران موفقی را پشت سر گذاشت؛ به گونه ای که طی شش سال سرمربیگری مداوم در بین سفید پوشان بندر هامبورگ توانست در جام باشگاه های اروپا فصل ۱۹۸۳-۱۹۸۲ قهرمان شود و مقام مهمی برای این باشگاه آلمانی به ارمغان آورد.
 
7- “اوتمار هیتسفیلد” متولد ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹ و ۶۲ ساله می باشد.
 
سرمربی حال حاضر سوئیس که تخصص وی قهرمانی تیم های آلمانی مانند بورسیادورتموند و بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا بوده، طی شش سال هدایت قرمزپوشان آلیانس آره نا در بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ برعهده داشت و حتی علی دایی و وحید هاشمیان نیز شاگرد وی بودند.

 
هیتسفیلد مانند ارنست هاپل و خوزه مورینیو توانسته جزئ سه سرمربی باشد که با دو تیم متفاوت قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده است.
 
هیتسفیلد دو فینال خاطره انگیز در لیگ قهرمانان با بایرن مونیخ رو در روی منچستر یونایتد و والنسیا داشته است.
 
8- “رینوس میشل” متولد ۹ فوریه ۱۹۲۸ در آمستردام هلند است. وی که طی سالهای ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۱ یعنی شش سال سرمربی آژاکس آمستردام بود، در روزهای آخر سال ۱۹۹۹ به عنوان برترین سرمربی قرن بیستم جهان انتخاب شد؛ چرا که تحول عظیمی در آژاکس آمستردام بوجود آورد و حتی توانست تیم ملی هلند را در یورو ۱۹۸۸ قهرمان اروپا کند.

 
رینوس میشل توانست چند قهرمانی را با آژاکس آمستردام در جام باشگاه های اروپا کسب کند و همچنین طی دو سال مربیگری در بارسلونا بین سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸، سران آبی و اناری پوشان ایالت کاتالان را راضی نگه داشت.
 
9- “اسون گوران اریکسون” سوئدی که متولد پنجم فوریه ۱۹۴۳ و ۶۳ ساله است.
 
وی در سال ۱۹۸۲ با به قهرمانی رساندن گوتنبرگ سوئد در فینال جام یوفا برای هامبورگ مشهور شد و توانست سرمربی تیم مطرحی چون بنفیکا در فصل بعد شود.
 
اریکسون سوئدی طی سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ سرمربی لاتزیو بود و طی سه فصل حضورش بر روی نیمکت فیروزه ای پوشان رمی، جام در جام اروپا، قهرمانی سه گانه فصل ۲۰۰۰، کوپا ایتالیا و موفقیت های متعددی را برای بیانکو چلستی ها به ارمغان آورد.
 
البته نباید فراموش کرد که “سرجیو کرانیوتی” ثروتمند ترین رئیس یک باشگاه فوتبال در دهه ۱۹۹۰ طی چهار سال به میزان ۲۷۳ میلیون یورو صرف هزینه خرید بازیکن برای اریکسون کرد.
نکته جالب اینکه درسال ۲۰۰۱ اریکسون سرمربی کنونی ساندرلند، به طور همزمان سرمربی تیم ملی انگلسی و لاتزیو بوده است.
 
10- “فابیو کاپلو” متولد ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶ و ۶۴ ساله در سن کانیزیون ایتالیا است که در زمانیکه بازیکن نیز بود، بسیار مطرح بود.
 

کاپلو سرمربی کنونی انگلیس در بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۶ به مدت پنج سال سرمربی آث میلان بود و حتی در دومین فصل لیگ قهرمانان اروپا یعنی ۱۹۹۴-۱۹۹۳ با شکست چهار بر صفر برابر بارسلونا توانست روسونریها را به مقام قهرمانی برساند.
 
البته وی طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ به مدت پنج سال دیگر سرمربی آ اس رم بود که حتی در سال ۲۰۰۱ اسکودتو را با جالوروسی ها کسب کرد.
 
گفتنی است، ویسنته دل بوسکه سرمربی کنونی اسپانیا به دلیل سابقه زیاد در رئال مادرید و یواخیم لوو سرمربی کنونی تیم ملی فوتبال آلمان می توانند در زمره این مربیان قرار گیرند.

 
منبع:alef.ir

گردآوری: آلامتو

 

آلامتو | سرگرمی,عکس,کلیپ موبایل,فال,اس ام اس,بازی آنلاین

این نوشته در فال,گوناگون ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.