چرا بعضی از افراد اثر انگشت ندارند؟

در یک پدیده ی نادر با نام adermatoglyphia فرد فاقد اثر انگشت می گردد. درماتولوژیفیا dermatoglyphia به معنی شیارها و برجستگی هایی است که بر روی قسمت های مختلف بدن از جمله سرانگشتان قرار دارد و از دو واژه ی یونانی deram به معنی پوست و glyph به معنی حکاکی تشکیل شده است.
گویا آی تی – جهش در ژن SMARCAD1 باعث می شود تا پدیده ی adermatoglyphia اتفاق افتد. کشف این علت زمانی اتفاق افتاد که دانشمندان در حال بررسی یک خانواده ی سوییسی بودند که اعضای آن اثر انگشت نداشتند.******دکتر الی اسپرچر در مورد شکل گیری اثر انگشتان می گوید که ما در حال حاضر می دانیم که این شیارها در هفته ی ۲۴ بارداری به صورت کامل شکل گرفته و پس از آن در تمام طول زندگی فرد بدون تغییر شکل باقی خواهند ماند. این در حالی است که عوامل موثر در نحوه ی شکل گیری از شیارها برای ما تا حدودی ناشناخته است. یکی از تحقیقات نشان می دهد که ژنی که در رشد اثر انگشت تاثیر مستقیم دارد، همان ژنی است که در رشد غده های عرق نیز نقش دارد.

دانشمندان دانشگاه کلرادو باکتری هایی را روی پوست یافته اند که می توان با استفاده از آن ها هویت افراد را تعیین نمود. این باکتری ها منحصر به فرد هستند و حتی در میان دوقلوهای همسان نیز به یک شکل نمی باشند. پس از تماس دست با اشیاء این باکتری ها بر روی آن ها باقی می مانند و می توان با استفاده از توالی سازی ژنتیکی دی ان ای باکتری، باکتری های موجود در این سطوح را با باکتری های موجود در دست انسان مورد مقایسه قرار داد. در حقیقت این باکتری ها همان کارکرد اثر انگشت را دارند. استفاده از این باکتری ها زمانی که نتوان به اثر انگشت یا آزمایش دی ان ای استناد کرد مؤثر خواهد بود.
Source: GooyaIT

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.