دانلود مستند اسرار شگفت انگیز زندگی فیلها

Life after Death دانلود مستند اسرار شگفت انگیز زندگی فیلها

Life-after-Death

از اسرار خدا چه می دانید؟

آیا تا به حال کسی به اسرار پروردگار جهانیان پی برده ؟؟

انسان تا چه حد به راز های

نا شناخته خداوند آگاه شده است؟

با داشتن حتی یک هزارم از اسرار خدا

مدتها در فکر فرو خواهید رفت!!!

از چیزهایی آگاه شوید که دانشمندان

و فلاسفه بزرگ به آنها پی برده اند

فیل‌ها از جمله حیوانات بزرگ جثه‌ای هستند که توجه انسان‌ها را پیش از دیگر حیوانات به خود جلب می‌کند. بیشتر مردم بسیار علاقه دارند که با زندگی فیل‌ها آشنا شوند. این فقط به دلیل بزرگی جثه نیست بلکه بیشتر به خاطر رفتارها و ظاهر جذاب و دوست داشتنی آنها است. قبل از این که به آخرین مطالعات دانشمندان جانورشناس درباره این حیوان اشاره کنیم، به طور مختصر قدری به ویژگی‌های عمومی فیل‌ها می‌پردازیم.

فیل که نام پارسی آن پیل است. گونه‌ای پستاندار از راسته خرطوم ‌داران (Proboscidea) و از خانواده فیلان (Elephantidae) است. از فیل‌ها امروزه فقط دو گونه یکی فیل آسیایی یا هندی و دیگری فیل افریقایی وجود دارد. ارتفاع فیل‌های هندی از فیل‌های افریقایی کوچکتر و گوش‌ها و عاج آنها نیز کوچکتر است. در حال حاضر فیل‌ها بزرگترین حیوانات خاکزی هستند که خرطوم طویلی دارند. این خرطوم از اتصال دو جدار بینی و لب بالا به وجود آمده است. فیل‌ها از میان دو سوراخ که در انتهای خرطومشان قرار دارد نفس می‌کشند. در واقع خرطوم یک بینی گسترش یافته است.

همچنین خرطوم برای گرفتن آب و غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‌فیل آب را به داخل خرطوم می‌مکد سپس خرطوم را به داخل دهان فرو می‌برد و آب را به داخل آن فواره می‌زند. روی آرواره بالایی دو دندان نیش وجود دارد که بسیار طویل می‌شود و عاج را می‌سازد، بعلاوه در سراسر دهان فیل فقط چهار دندان آسیا وجود دارد که روی هر نیم فک قرار می‌گیرد. رشد دندان‌های آسیا تدریجی است، یعنی در هر زمانی بیش از چهار دندان آسیای عامل در دهان وجود ندارد ولی به محض این که دندانی ساییده شد، در عقب آن دندان آسیای دیگری رشد می‌کند به طوری که در دوران عمر فیل در هر نیم فک شش آسیا به تدریج ظاهر می‌شود که سه تای اول را می‌توان به منزله دندان‌های شیری و سه تای دوم را بجای آسیاهای دایمی بشمار آورد.

نخستین دندان آسیای شیری در فیل‌ها در سه ماهگی و دومی در دوسالگی و سومی در نه سالگی ظاهر می‌شود. همچنین نخستین آسیای اصلی یا دائمی در پانزده سالگی و دومی در بیست سالگی و سومی در سی وپنج سالگی ظاهر می‌شود. ادام‌های حرکتی فیل‌ها حجیم و عضلانی است و هر کدام به پنج انگشت ختم می‌شوند. انگشتان در مجموع در داخل یک توده عضلانی قرار دارند و فقط انتهای آنها که به سم پهنی ختم می‌شود آزاد است. فیل را معمولاً در هندوستان و افریقا اهلی می‌کنند.

فیل‌های افریقایی بیشتر وحشی هستند و آنها را به منظور استفاده ازعاجشان شکار می‌کنند. برخی فیل‌ها بالغ بر پنجاه تا شصت کیلوگرم عاج می‌دهند. ارتفاع فیل‌های افریقایی تا ۵/۴ متر نیز می‌رسد. جنس عاج فیل‌ها مانند جنس دندان است و فیل‌های نراز عاج برای جنگیدن استفاده می‌کنند.

فیل‌ها تا ناحیه شانه ۳-۵/۲ متر ارتفاع دارند و وزنشان تقریباً شش تن یا ۵۴۰۰ کیلوگرم است. نرها بزرگ‌تر از ماده‌ها هستند. فیل‌ها پوست قهوه ای- خاکستری بسیار پر چین و چروکی دارند که تقریباً بی مو است. طول مدت بارداری آنها ۲۲ ماه است یعنی طولانی‌ترین دوره بارداری در میان همه جانوران است. بچه فیل‌ها با وزن ۹۰ کیلوگرم متولد می‌شوند. گوش فیل‌ها به خوبی می‌شنود و به فیل کمک می‌کند تا گرمای اضافی را دفع کند چراکه خون گرم نزدیک سطح بدن جریان می‌یابد.

فیل‌ها ریشه‌ها،‌ علف‌ها،‌ برگ‌ها،‌ میوه‌ها و پوست درخت را می‌خورند. آنها از عاج و خرطومشان استفاده می‌کنند تا غذا به دست آورند. این گیاهخواران بیشتر وقت خود را صرف خوردن می‌کنند. نرها می‌توانند هر روز ۱۳۰ تا ۲۶۰ کیلوگرم غذا بخورند.

در گروه‌های فامیلی زندگی می‌کنند که رئیس آن یک فیل ماده است. نرها هم بعضی اوقات به گروه می‌پیوندند. فیل‌ها شناگران عالی هستند. فیل‌ها دشمنان طبیعی اندکی دارند ولی به خاطر از بین رفتن محیط زندگی و کشتار آنها به خاطر عاج‌هایشان در حال انقراض هستند.

مطالعات دیرینه شناسان نشان داده است که اجداد فیل‌های امروزی حدود ۳۷ میلیون سال پیش آب زیست بوده و در مرداب‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کردند. آزمایشات کربنی صورت گرفته از فسیل دندان‌های یک فیل چند میلیون ساله نشان داد که این موجودات از یک نوع رژیم غذایی دریایی برای بقای خود استفاده می‌کردند. «الکساندر لیو»، استاد دیرینه شناسی دانشگاه آکسفورد گفت: «یافته‌های ما نشان داد که این فیل‌ها در مرداب‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کردند». وی افزود: «این فسیل‌ها در منطقه فیوم (Faiyum) مصر که در آن زمان منطقه‌ای پوشیده از گیاهان جنگلی با رودخانه‌هایی کم عمق بود به دست آمد».

این فیل‌ها که مورتریوم (Moeritherium) نامیده می‌شوند به گفته دانشمندان زندگی بسیار نزدیکی با اسب‌های آبی امروزی داشته اند، از این رو کشف بقایایی از گیاهان آبی به جای مانده بر فسیل داندان‌های آنها فرضیات پژوهشگران را در مورد نحوه زندگی آن‌ها به اثبات رساند. با این وجود هنوز کارشناسانی وجود دارند که دلایل آشکار شدن این فسیل‌ها در منطقه‌ای رودخانه‌ای را دلیل قاطعی بر زندگی این حیوانات نمی‌دانند. به عقیده آنها احتمال حرکت این حیوانات به سوی بستر رودخانه‌ها پس از مرگشان نیز می‌توانست باعث به جای ماندن فسیل آنها در این منطقه باشد.

فیل‌ها از باهوش‌ترین حیوانات هستند و می‌توانند سال‌ها خاطرات خود را ثبت کنند، به طور مثال در زمان خشکسالی رئیس گروه که یک ماده پیر است، از روی محفوظات گذشته خود، گله فیل‌ها را به سمت گودال‌های آب که از قبل می‌شناخته راهنمایی می‌کند. همچنین علائمی از عصبانیت، تمایل به بازی و علائم دیگری از رفتارهای اجتماعی را نسبت به هم نشان می‌دهند. گروه فیل‌ها هنگام عبور از منطقه‌ای اگر به عاج و استخوان‌های فیل مرده‌ای برخورد کنند، آن را می‌شناسند و مدتی در کنار آن‌ها می‌ایستند و شیون می‌کنند و با خرطوم‌هایشان این استخوان‌ها را جابجا می‌کنند و تأسف و غم خود را نشان می‌دهند.

فیل‌ها تربیت پذیر هستند و در بعضی کشور‌های خاورمیانه از جمله تایلند با استفاده از آن‌ها نمایش‌های جالب و پر درآمدی برگزار می‌کنند و رقص‌های دسته جمعی جالبی انجام می‌دهند.

حجم برنامه: ۵۸۶ مگابایت

دانلود :لینک مستقیم

پسورد فایل فشرده : www.alborzdownload.com

منبع :www.AlborzDownload.com

 

البرز دانلود – دانلود رایگان نرم افزار

این نوشته در دانلود ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.