از «خیز چین برای رشد اقتصادی ۶.۷ درصدی» تا «زنی که بازار طلا را به هم ریخت»

شاخص بورس امروز هم صعودی بود

به گزارش تابناک اقتصادی، با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۵٫۰۷٫۰۷شاخص بازار اول با ۱۵۱٫۰۲ واحد افزایش به رقم ۵۳۸۳۶٫۸۰ واحد و شاخص بازار دوم همانند شاخص بازار اول، با افزایش ۱۰۳٫۶۳ واحد به رقم ۱۷۰۵۴۸٫۷۰ واحد رسیدند. شاخص قیمت بورس(وزنی- ارزشی) نیز در روز جاری با ۵۵٫۹۱ واحد افزایش  به رقم ۲۷۵۰۱٫۶۰واحد رسید. شاخص کل بورس در آخرین روز کاری بورس در هفته جاری با افزایش ۱۵۷٫۲۲ واحدی به رقم ۷۷۳۰۰٫۳۰ واحد رسید و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۰٫۹۰واحد به رقم ۸۱۷٫۱۰ واحد رسید.گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۰۹۹میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۱۷۶میلیارد ریال رسید.

تحلیل امروز بازار سرمایه

در گروه خودرو و قطعات ساخت،امروز برخلاف روز کاری گذشته،شاهد معاملات اکثرا مثبت بودیم و نیز حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل در این گروه به شدت افزایش یافت. در گروه قندوشکر ، امروز برخلاف روز کاری قبل شاهد بودیم که معاملات سهام اکثر شرکت های این گروه با کاهش قیمت روبرو شدند. در گروه محصولات شیمیایی ، شاهد معاملات اکثرا منفی همراه با کاهش حجم معاملات بودیم. این گروه  هم جزءگروه هایی بود که امروز هم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت. در گروه انبوه سازی،املاک و مستغلات ، شاهد معاملات اکثرا منفی و در برخی نمادها حتی متمایل به صف فروش بودیم و نیز  حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل کاهش محسوسی داشت. در گروه سیمان،آهک و گچ ، معاملات شرکت های این گروه اکثرا در درصدهای مثبت و  پرحجم تر  نسبت به روز کاری قبل بورس  بودند.

در حاشیه تالار شیشه ای

از حاشیه های امروز می توان به اخبار  از چند شرکت اشاره کرد.در گروه آى_تى : شنیده ها حاکى از افزایش ١۴ درصدى نرخ خدمات پایه تخصصى انفورماتیک در سالجارى میباشد .در نماد سایپا (شرکت سایپا) یک مقام مسئول صنعت خودرو با بیان اینکه رنو خواستار ( بن رو ) سایپا است ، گفت توافقات اولیه با سایپا بر سر انتقال انجام شده است .در نماد شکلر(شرکت نیروکلر) بر اساس شنیده ها #تاپیکو جهت تامین هزینه های پروژه خلیج فارس ,بلوک خود در #شکلر را به قیمت ۱۵۰ میلیارد تومان بفروش می رساند تا چند هفته اینده ,همچنین توافقاتی از شرکت با سرمایه گذار خارجی به گوش می رسد که به زودی اعلام خواهد شد.

دلار، یورو و درهم ارزان شدند

در پایان معاملات بازار آزاد امروز ایران، ارزش سه ارز عمده دلار امریکا، یورو و درهم امارات نسبت به دیروز کاهش پیدا کرد. هر دلار با کاهش ۱۱ ریالی نسبت به دیروز ۳۵ هزار و ۶۴۸ ریال داد و ستد شد و یورو هم با افت ۱۳۶ ریالی ۳۹ هزار و ۸۹۰ ریال و درهم امارات با ۳ ریال کاهش ۹ هزار و ۷۵۵ ریال ارزش گذاری شد.

سقوط ادامه‌ دار اونس طلا و نقره

به گزارش «تابناک اقتصادی»، امروز در معاملات بازارهای جهانی فلزات گران بها، هر اونس طلا به مانند روز گذشته، با کاهش همراه بود. به طوریکه هر اونس از این فلز با ارزش، با ۱۰ دلار و ۴ سنت کاهش  نسبت به روز قبل با ۱۳۲۷ دلار و ۱ سنت قیمت گذاری شد. همچنین هر اونس نقره نیز نسبت به روز قبل با ۳۱ سنت کاهش به رقم ۱۹ دلار و ۲ سنت رسید. از دیگر فلزات گران بها در بازارهای جهانی می توان به پلاتین و پالادیوم اشاره کرد. این دو فلز گران بها نیز نسبت به روز قبل با کاهش قیمت مواجه شدند.

زنی که بازار طلا را به هم ریخت

بارناباس گان،‌ تحلیلگر OCBC گفت: «تقاضا برای طلا به عنوان یک دارایی امن کاهش یافته است که به این دلیل بوده که هیلاری در مناظره ریاست‌جمهوری تقریبا بر ترامپ پیروز شده است. سقوط قیمت طلا نشان می‌دهد که ناظران بازار هیلاری را امن‌تر از ترامپ می‌دانند.» بازارها کلینتون را به عنوان کاندیدای وضع موجود می‌دانند در حال که ریاست جمهوری ترامپ به معنای تغییر سیاست‌های خارجی، تجارت و اقتصاد داخلی آمریکا خواهد بود. به نقل از اقتصادنیوز، جیمز استیل تحلیلگر HSBC در یادداشتی نوشت: « با توجه به شرایط فعلی ما فکر می‌کنیم که طلا ممکن است در آینده نزدیک به سطح ۱۳۱۰ دلاری برای هر اونس نزدیک‌تر شود.»

سکه و طلا ارزان شد

در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۷مهر ماه، در بازار آزاد قیمت سکه بهار آزادی نسبت به دیروز ارزانتر شد و با قیمت ۱ میلیون و ۱۱۴هزار و ۴۰۰ تومان فروخته شد.

کاهش قیمت در بازار نفت خام

به کزارش «تابناک اقتصادی» امروز در بازارهای جهانی، هر بشکه نفت خام پایه آمریکا WTI همانند روز گذشته با کاهش همراه بود، به طوریکه با ۳۸ سنت کاهش نسبت به روز قبل به قیمت ۴۴ دلار و ۹ سنت معامله شد. همچنین هر بشکه نفت خام برنت نیز به مانند WTI با کاهش مواجه شد و با ۴۶ دلار و ۳۵ سنت قیمت گذاری شد که نسبت به روز گذشته با کاهش ۲۸ سنت رقم خورد. و هر بشکه نفت خام اوپک در بازارهای جهانی بر خلاف روز گذشته که افزایش قیمت را تجربه کرده بود، امروز در معاملات خود، با کاهش ۹۷ سنت نسبت به روز قبل به رقم ۴۲ دلار و ۳ سنت دست یافت.

خودروهای گازسوز و دیزلی در بازار و کارخانه

به گزارش «تابناک اقتصادی» جدول زیر قیمت انواع وانت و سواری تولید داخل با شرط دوگانه سوز یا دیزلی بودن را در بازار داخلی و کارخانه نشان می‌دهد. این خودروها محصولات ایران خودرو، سایپا، گروه بهمن و دیار خودرو  می‌باشند.

 ردیف نام خودرو  قیمت بازار(تومان)  قیمت کارخانه(تومان) 
 ۱  وانت آریسان دوگانه‌ سوز  ۲۵,۲۰۰,۰۰۰  ۲۵,۲۵۸,۰۰۰
 ۲  سمند EF7 . دوگانه سوز  ۳۴,۰۰۰,۰۰۰  ۳۲,۳۴۰,۰۰۰
 ۳  پژو GLX 405 دوگانه سوز  ۳۳,۳۰۰,۰۰۰  ۳۰,۸۰۶,۰۰۰
 ۴  پژو پارس سال . دوگانه سوز   ۳۸,۷۰۰,۰۰۰  ۳۶,۷۷۰,۰۰۰
 ۵  وانت پیکاپ دیزلی دوکابین فوتون  ۷۹,۰۰۰,۰۰۰  —
 ۶  سایپا SE 131 . پایه گازسوز ( سفید )  ۲۳,۱۰۰,۰۰۰  ۲۱,۸۵۰,۰۰۰
 ۷  سایپا SE 131 . پایه گازسوز ( تنوع رنگ )  ۲۳,۲۰۰,۰۰۰  ۲۲,۲۰۰,۰۰۰
 ۸  وانت زامیاد ۲۴ گازسوز  ۳۳,۰۰۰,۰۰۰  ۳۲,۶۵۰,۰۰۰
 ۹  وانت زامیاد ۲۴ دیزل  ۳۵,۹۰۰,۰۰۰  ۳۶,۹۵۰,۰۰۰
 ۱۰  تیبا SX . دوگانه‌سوز ( تنوع رنگ )  —  ۲۵,۸۶۰,۰۰۰
 ۱۱  تیبا SX . دوگانه‌سوز ( سفید )  —  ۲۵,۶۰۰,۰۰۰
 ۱۲  سایپا ۱۳۲ SE . پایه گازسوز  —  ۲۱,۱۰۰,۰۰۰
 ۱۳  وانت مزدا تک کابین گازسوز  ۳۹,۴۰۰,۰۰۰  ۳۹,۱۲۰,۰۰۰
 ۱۴  وانت مزدا ۲ کابین دوگانه سوز  ۴۲,۵۰۰,۰۰۰  ۴۱,۸۲۰,۰۰۰
 ۱۵  ون فوتون ۱۳ نفره دیزلی  —  ۱۰۵,۰۰۰,۰۰۰

خیز اژدهای سرخ برای رشداقتصادی۶.۷ درصدی

آکادمی علوم اجتماعی چین (CASS) اعلام کرد انتظار می‌رود اقتصاد این کشور در سه‌ماهه چهارم سال رشدی ۶.۶ درصدی داشته باشد و رشد کلی این کشور برای یک سال کامل به ۶.۷ درصد برسد. به نقل از مهر، وانگ هانگجو، یک پژوهشگر ارشد در این اندیشکده گفت: «رشد اقتصادی در سه‌ماهه چهارم به‌احتمال‌زیاد کمی سقوط کرده و اما در محدوده خود به‌صورت نرمال و پایدار باقی خواهد ماند.» وی افزود: «ما باید تا زمانی که درخواست ثابت وجود دارد، به اصلاحات در عرضه، تقویت پایداری توسعه اقتصادی و حل‌وفصل خطرات پنهان در اقتصاد برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار ادامه بدهیم.»

چین برای اولین بار یک محدوده هدف برای رشد تولید ناخالص داخلی این کشور اعلام کرده است که نشان‌دهنده این است که این کشور به دنبال جبران رشد اقتصادی‌ خود است که از سال ۲۰۰۹ تاکنون کاهش پیداکرده است.

وعده رشد بالای ۵ درصدی اقتصاد

رئیس‌جمهور در سفر استانی دولت به قزوین با بیان اینکه تمام شاخص‌ها به ما می‌گوید که روند حرکت اقتصادی کشور رو به رشد است، افزود: به شما مردم قول می دهم تا پایان سال رشد اقتصادی ما بالای ۵ درصد خواهد بود. روحانی افزود: عربستان سعودی با تولید و صادرات ۱۰ میلیون بشکه نفت، در روزهای اخیر بخاطر شرایط اقتصادی و کاهش قیمت نفت، حقوق همه کارمندان دولت را کاهش داده و سال گذشته نیز با یکصد میلیارد دلار کسری بودجه مواجه بود.

بازار حبوبات و شکر در آستانه ماه محرم

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به افزایش قیمت حبوبات در بازار بیان داشت: متاسفانه نرخ این محصولات روند افزایشی دارد و عدس و لپه نیز ۷ درصد رشد داشته اند؛ البته باز هم تاکید می کنم که فرهنگ تقاضا در کشور وجود ندارد و در ماه محرم با توجه به حجم تقاضایی که در آن وجود دارد نباید انتظار ثبات قیمت داشته باشیم. به گزارش ایلنا، آقا طاهر در ادامه گفت: قیمت شکر نیز نسبتا کاهش یافته است و به نظر نمی‌رسد شاهد افزایش قیمتی مانند ماه‌های گذشته باشم چرا که به مقدار کافی از این محصول در بازار وجود دارد.

کشت برنج مرغوب ایرانی در قزاقستان!

شرکت کشت و صنعت «آکتوبه» در استان «قیزیل آردا» قزاقستان در سال جاری به طور آزمایشی ۲ هکتار از اراضی کشاورزی خود را به کشت برنج طارم ایرانی اختصاص داده است. به گزارش فارس «نورلان ایزدیبایف» مدیر عامل شرکت مذکور، طرفداران این نوع برنج در ایران را بالا عنوان کرد و گفت: هر سال ایرانی‌ها ۲ میلیون تن این نوع برنج را کشت و جمع آوری می‌کنند، اما باز هم ۹۰۰ هزار تن دیگر را از کشورهای همسایه خریداری می‌کنند.

روایت بانک‌ مرکزی از بازار مسکن شهریورماه

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۵ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی منتشر شده است. به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس این آمارها، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۵ با ۲٫۳ درصد افزایش نسبت به شهریورماه سال قبل به ۴۲٫۷ میلیون ریال رسید. همچنین حجم معاملات واحدهای مسکونی در شهریورماه سال ۱۳۹۵ معادل ۱۴٫۳ هزار واحد بود که نشان از افزایش ۱۰٫۹ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل دارد.

همچنین در شهریورماه سال ۱۳۹۵ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹٫۷ و ۹٫۳ درصد رشد داشته است.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK