دلار رکورد زد؛ ۳۵ هزار و ۴۲۷ ریال

 

قیمت ۱۱ ارز پرطرفدار بازار در هفته‌ای که گذشت تحت تاثیر افزایش قیمت دلار آمریکا به عنوان ارز مبنا روندی صعودی داشت، به نحوی که قیمت هر دلار آمریکا با ثبت رکورد تازه از ابتدای روی کارآمدن دولت حسن روحانی ۳۵ هزار و ۴۲۷ ریال در روز پنجشنبه فروخته شد. در حالی که انتظار می‌رود با اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز تا پایان امسال، قیمت دلار و به دنبال آن دیگر ارزهای جهان در برابر ریال کاهش یابد، اما واکنش بازار آزاد نشان می‌دهد قیمت دلار آمریکا دستکم از ۲۱ تیرماه امسال بالای ۳۵۰۰ تومان در نوسان بوده است.< ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

به گزارش تابناک اقتصادی، در هفته‌ای که گذشت ارزش برابری ارزهایی چون دلار آمریکا، دلار کانادا، دلار استرالیا، یورو، درهم امارات، لیر ترکیه، فرانک سوئیس، کرون نرو‍ژ، کرون سوئد، یوان چین و پوند انگلیس با نوسان مواجه شد و باید دید در هفته پیش‌رو آیا قیمت ارزهای یادشده و دیگر ارزهای خارجی در برابر ریال ایران افزایش خواهد یافت یا روندی کاهشی را تجربه خواهد کرد. روند قیمت فروش دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران از ۷ فروردین ماه تا ۲۱ مردادماه ۱۳۹۵ را ببینید.

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

رکورد تازه دلار آمریکا

قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به روز شنبه با ۱۸۰ ریال افزایش به ۳۵ هزار و ۴۲۷ ریال رسید و میانگین هفتگی قیمت فروش هر دلار آمریکا هم ۳۵ هزار و ۳۴۳ ریال برآورد شده است. قیمت دلار آمریکا از ۲۱ تیرماه امسال پس از اعلام بانک مرکزی مبنی بر اجازه بانک‌ها برای ورود به عرصه خرید و فروش دلار روندی افزایشی داشته و از آن زمان تاکنون قیمت این ارز بالای ۳۵ هزار ریال در نوسان بوده است. نمودار زیر میانگین قیمت هر دلار آمریکا را در از روز شنبه تا پنج‌شنبه نشان می‌دهد.

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال 

افزایش ۶۳ تومانی ارزش یورو

یورو به عنوان پول واحد منطقه یورو در این هفته با ۶۳۱ ریال افزایش قیمت در روز پنجشنبه نسبت به روز شنبه مواجه شد به نحوی که ارزش برابری یورو در برابر ریال ایران از ۳۹ هزار و ۸۵ ریال به ۳۹ هزار و ۷۱۶ ریال رسید. میانگین قیمت هفتگی یور هم ۳۹ هزار و ۴۶۴ ریال برآورد شده است. نمودار زیر نوسان قیمت هفتگی یورو را نشان می‌دهد و باید دید آیا در هفته پیش رو قیمت یورو روندی صعودی را ادامه می‌دهد یا در پایان هفته آینده، قیمت این ارز در بازار آزاد با افت قیمت مواجه خواهد شد؟

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

 

ارزانی پوند انگلیس

پوند انگلیس که پس از رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا، روندی عمدتا کاهشی را طی کرده، در هفته گذشته این روند را ادامه داد و میانگین قیمت هفتگی پوند انگلیس ۴۶ هزار و ۵۴۲ ریال برآورد شده است. البته قیمت پوند انگلیس در حالی در نخستین روز هفته گذشته ۴۶ هزار و ۶۶۵ ریال قیمت خورده بود که در پایان هفته با ۱۷۵ ریال افت قیمت مواجه شد و ارزش آن به ۴۶ هزار و ۴۹۰ ریال رسید. نمودار میانگین قیمت فروش پوند انگلیس در هفته گذشته را ببینید:

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال 

ریتم کند درهم امارت

میانگین قیمت هفتگی هر درهم امارات متحده عربی در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه امسال ۹ هزار و ۶۷۳ ریال رقم خورده است و ارزش برابری واحد پولی این کشور حاشیه‌نشین خلیج فارس در روز پنجشنبه گذشته نسبت به نخستین روز هفته با ۳۹ ریال افزایش مواجه شده است. چه اینکه ارزش درهم امارات در روز شنبه گذشته ۹ هزار و ۶۴۴ ریال برآورد شده بود که در پایان معاملات روز پنجشنبه گذشته میانگین قیمت فروش درهم امارات به ۹ هزار و ۶۸۳ ریال رسید. نمودار زیر میانگین قیمت فروش درهم امارات را در ۶ روز نشان می‌دهد.

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

نوسان قیمت ۳ ارز اروپایی

گذشته از یورو به عنوان یکی از پرطرفدارترین ارز در بازار آزاد ایران و پوند انگلیس، ارزش برابری فرانک سوئیس، کرون سوئد و کرون نروژ به عنوان ۳ ارز دیگر قاره سبز در بازار آزاد ارز کشورمان هم روندی نسبتا صعودی داشت و به استثتنای فرانک سوئیس که در روز پنجشنبه نسبت به روز شنبه گذشته ۱۲۰ ریال کاهش قیمت داشت، کرون سوئد ۴۶ ریال و کرون نروژ هم ۱۱۳ ریال افزایش قیمت را در روز پنجشنبه نسبت به پنجشنبه این هفته تجربه کرد. ۳ نمودار زیر میانگین قیمت فروش فرانک سوئیس، کرون سوئد و کرون نروژ را در هفته منتهی به ۲۱ مرداد ۹۵ به تصویر می‌کشد.

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

 

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

نمودار شماره ۷

نبض قیمت دلار کانادا و استرالیا

میانگین قیمت فروش هر دلار کانادا در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه امسال، ۲۷ هزار و ۳۶۱ ریال و میانگین قیمت فروش هر دلار استرالیا نیز ۲۷ هزار و یک ریال برآورد شده است. متوسط قیمت فروش هر دلار کانادا و دلار استرالیا در پایان معاملات روز پنجشنبه گذشته نسبت به نخستین روز هفته در بازار آزاد ارز ایران به ترتیب ۲۱۶ و ۲۷۳ ریال افزایش یافته است. نمودارهای زیر متوسط قیمت هفتگی فروش دلار کانادا و استرالیا را در ۶ روز گذشته نشان می‌دهد.

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

 

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

از لیر همسایه تا یوان شریک اول تجاری ما

میانگین قیمت فروش هفتگی لیر ترکیه به عنوان کشور همسایه ایران که پس از شکست کودتای نافرجام روندی صعودی در بازار آزاد ارز ایران داشته است، در هفته منتهی به ۲۱ مرداد ۹۵ به ۱۱ هزار و ۹۶۱ ریال رسید و در روز پنجشنبه میانگین قیمت فروش لیرترکیه با ۱۴۰ ریال افزایش نسبت به روز شنبه،  ۱۲ هزار و ۵۸ ریال قیمت خورد. از سوی دیگر ارزش برابری یوان چین به عنوان شریک تجاری اول کشورمان در برابر ریال هم این هفته با نوسان روبه افزایش مواجه بود به نحوی که ارزش یورو در روز پنجشنبه نسبت به شنبه گذشته ۵۵ ریال تقویت شد و به ۵ هزار و ۳۸۹ ریال رسید. نمودارهای زیر میانگین قیمت هفتگی لیر ترکیه و یوان چین در بازار آزاد ارز ایران را به تصویر می‌کشد.

دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

 دلار رکورد زد؛ 35 هزار و 427 ریال

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK