تقویت ۴۴ پله‌ای شاخص کل بورس/ سبزپوش شدن نماگر بازار سهام زیر سایه بازارگردان‌ها

بازار سهام امروز شاهد تقویت نماگرهای منتخب خود به لطف حضور بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود. بازاری کم رمق و خنثی که همچنان تک‌ سهم‌ها را در کانون توجه خود قرار داده است.

به گزارش فارس؛‌ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۰ خرداد ماه ۹۵ با افزایش ۴۴ واحدی به رقم ۷۶ هزار و ۴۳۱ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن اما با کاهش ۲۹ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۸۳۲ واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور اما با افزایش ۱۲۹ واحدی به عدد ۸۵ هزار و ۱۱۶ واحد رسید.

شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۱۲ واحدی به رقم ۵۳ هزار و ۴۷۰ واحد رسید که شاخص بازار دوم با افزایش ۳۵۴ واحدی عدد ۱۶۷ هزار و ۲۱۱ واحد را تجربه کرد.

امروز شاخص کل فرابورس بدون هیچ تغییری روی عدد ۸۱۹ واحد توقف کرد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک پاسارگاد و پتروشیمی جم هر یک به میزان ۳۰ واحد و کشتیرانی ج.ج.ا تا ۲۸ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۴ واحد ملی صنایع مس ایران با ۲۱ واحد و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۱۴ واحد کاهش، بالاتری تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس،‌ ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۷۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۹۰۳ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی شیراز، لیزینگ ایران، حق تقدم خرید سهام توسعه معدنی و صنعتی صبانور، مهندسی صنعتی روان فن‌آور، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و توکاریل از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بورس انرژی سبحان انکولوژی، باما، موتورسازان تراکتورسازی ایران، کشاورزی و دامپروری مگسال،‌ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، مجتمع فولاد خراسان، کارخانجات داروپخش، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و  فارسیت اهواز متوقف شدند.

امروز همچنین نماد معاملاتی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال غرب نیز بازگشایی شد.

به گزارش فارس، امروز در نماد معاملاتی توسعه معادن و فلزات تعداد ۱۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد تومان از کد سهامدار عمده حقوقی به کدهای درون‌‌گروهی منتقل شد. در نماد معاملاتی صنعتی دریایی ایران امروز ۱۱ میلیون سهم به ارزش ۳ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

در بانک سامان نیز امروز اندکی کمتر از ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون تومان کد به کد شد.

بر اساس این گزارش، امروز گروه خودرویی‌ها با وجود تداوم سهام‌گردانی در این گروه اما شاهد غلبه عرضه بر سهام بودند. در این گروه سایپا همچنان شاهد حضور فروشندگان خسته سهام همپای بازارگردانی سهام است. ایران‌خودرو اما امروز با وجود عرضه‌کنندگان اغلب حقیقی سهام در این گروه، اما تلاش کرد تا در محدوده صفر تابلو روند معاملاتی متعادل را به نمایش گذارد.

در گروه بهمن نیز امروز پس از پشت سر گذاشتن ۶ روز معاملاتی پر حجم پی در پی امروز این سهم اندکی در محدوده صفر تابلو با اصلاح قیمتی مواجه شد، هر چند که همچنان از سوی خریدار حقوقی با تقاضا روبه‌رو است.

در این نماد معاملاتی هم اکنون بازار سهام به شدت نیازمند شفاف‌سازی معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده این شرکت و موضوع قراردادهای پشت پرده برای واگذاری این سهم به مجموعه قطعه‌سازی کروز است.

به گزارش فارس در گروه پالایشی‌ها نیز امروز با وجود لزوم اصلاح قیمتی اما افزایش تقاضای سهام خریداران اغلب حقوقی قابل توجه بود در این گروه «شبندر» با افزایش تقاضا از سوی سهامدار حقوقی خود در روز جاری روبه‌رو شد.

از گروه فلزات اساسی اما امروز ذوب‌آهن اصفهان همچنان با تداوم عرضه خرد سهام از سوی ذخیره فرهنگیان با هدف تسویه حساب با بازنشستگان فرهنگی در ماه‌های آینده مواجه است.

در این گروه امروز مجمع «کتوکا» سود ۵۷ تومانی به ازای هر سهم را تقسیم کرد این شرکت طرح توسعه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی بندرعباس در کنار فولاد هرمزگان در دستور کار قرار داده که تولید این شرکت را پس از بهره‌برداری در سال ۹۷ به دو برابر خواهد رساند.

در نماد معاملاتی «وسدید»‌ نیز خبرها حاکی از تلاش این شرکت برای دریافت حدود هزار میلیارد تومان طلب خود از قرارگاه خاتم و تلاش برای عقد قراردادی میلیاردی با ترکمنستان در صورت حمایت دولت است.

به گزارش فارس، بازار سهام امروز بازاری متعادل و تحت حمایت بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود که همچنان تک‌سهم‌ها و شرکت‌های گمنام و به اصلاح زیرخاکی‌ها مورد توجه خود قرار داده بود، بازاری که به نظر می‌رسد، همچنان طی روزهای آینده نیز با داغ‌تر شدن فصل مجامع در شرایطی خنثی و رخوت‌آور در جا زدند.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK