شب مصیبت عظمی پرداخت یارانه به سر رسید و صبح امید دمید

مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته در بررسی و تصویب لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ دولت رامکلف کرد تا سه دهک پر درآمد جامعه و شش گروه درآمدی مشخص شده در بودجه را از متن پیشنهاد کمیسیون تلفیق حذف کند و هر گونه پرداخت یارانه از ابتدای تیر ماه ۹۵ به این گروهها تصرف در اموال عمومی بوده و جرم تلقی می‌شود.

به گزارش تابناک اقتصادی با اجرای این مصوبه از سوی دولت در حدود بیست و چهار میلیون نفری که ماهانه چهل و پنج هزار تومان در زندگی آنها تاثیر خاصی ندارد دیگریارانه دریافت نخواهند کرد تا دولت بتواند ماهیانه حدود هزار میلیارد تومان صرفه جویی از این محل را صرف جبران تورم ناشی از سالهای پس از هدف مندی یارانه ها کند و باجلوگیری از هدر رفتن هزاران میلیارد تومان یارانه در سال آن را به صورت هدفمند به اقشار آسیب پذیر جامعه برساند تا مرهمی بر شانه های خسته شان باشد.

 دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  که اساسا با این سبک پرداخت یارانه ها به عنوان راه حلی دائمی مخالف است در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «مبلغ چهل‌ و پنج هزارتومانی که به هر فرد یارانه پرداخت می‌شود، امروز کمتر از نصف آن در سال ۸۹ یعنی سال شروع هدفمندی یارانه‌ها ارزش دارد، به عبارتی به لحاظ ارزش خرید و با احتساب نرخ تورم سالیان گذشته، پرداخت مبلغ صدهزار تومان امروز کمابیش ارزش خرید همان مبلغ ۴۵ هزارتومان سال ۸۹ را دارد. از طرفی دیگر قیمت حامل‌های انرژی ازجمله بنزین و گازوییل هم دو برابر گذشته شده است.»

در حالی دولت یازدهم به ثابت ماندن یارانه پرداختی اصرار دارد که پول رایج کشور در سال ۱۳۸۹ قدرت خریدی بیش از دو برابر پول رایج در زمان حاضر داشت. برای روشن شدن این گفته کافی است عنایت شود که بر اساس آمارهای بانک مرکزی اگر شاخص قیمت در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۰۰ باشد، در سال ۱۳۹۴ این شاخص به ۲۷۶ می رسد. این بدان معنی است که قدرت خرید به حد ۳۶ درصد رسیده است. بنابراین اگر قدرت خرید ۴۵۰ هزار ریال سرانه ی پرداختی در شروع قانون هدفمندکردن یارانه ها مد نظر قرار می گرفت، مبلغی که باید در سال ۱۳۹۵ پرداخت شود، ۱۲۴۳۰۰۰ ریال باید می بود.

دولت تدبیر و امید که با تصویب این مصوبه مخالفت نمود و در اجرای آن تردید جدی دارد ، هر تحلیل گر منصفی را به این نتیجه می رساند که شب مصیبت عظمی به سر آمده و صبح امید دمیده چرا که دیگر تامین مالی یارانه ها دغدغه دولت نیست پس دولت می‌تواند به هر فرد ایرانی (پنجاه‌ میلیون نفر) مبلغ صدهزار تومان پرداخت کند تا در کنار سایر سیاست‌ها این طرح را برای تعدیل نابرابری درآمدی و کاهش ضریب جینی بکار گیرد.

 دولت نباید با استفاده از تورم و افت قدرت خرید یارانه ی نقدی، آن را به نقطه ای برساند که مردم فرض کنند؛ بود و نبود یارانه ی نقدی یکی است. اگر دولت اعتقاد دارد که این یارانه باید پرداخت شود و این همه ساز و کار برای آن مطرح می کند، باید قدرت خرید یارانه را هم حفظ کند و اگر اعتقاد ندارد که این یارانه درست است، باید صادقانه به جامعه اعلام کند که این پرداخت نادرست است و نباید انجام شود. برخورد تؤام با دودلی و تردید و متکی بر نگاه “بگذار بگذرد”، عملی نادرست و خلاف صداقت است. دولت باید موضعی شفاف داشته باشد نه آن که انتقاد کند، ولی همان کاری را که نسبت به آن انتقاد می کند، ادامه بدهد.

با همه این تفاسیر امید اقشار آسیب پذیر جامعه به سر پنجه تدبیر مقامات دولتی است که در اقدامی شجاعانه با حذف سه دهک پر دآمد و اختصاص یارانه یکصد هزار تومانی به آنان هدف مند تر یارانه پرداخت کنند.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.