اتخاذ تدابیر جدیدی برای مقابله با قاچاق میوه

قائم مقام وزیر کشور از اتخاذ تدابیر ویژه برای مقابله با ورود میوه های قاچاق به کشور خبر داد.

«حسینعلی امیری» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اتخاذ این تدابیر پس از آن صورت گرفت که وزیر کشور دستور داد تا دستورالعملی برای جلوگیری از ورود میوه های قاچاق به کشور تدوین شود.

وی با بیان اینکه «این دستورالعمل، تدوین و برای اجرا به دستگاه های مربوط ابلاغ شده است»، گفت: در صورت نیاز به واردات میوه، باید بر اساس مجوزهای قانونی وزارت جهاد کشاورزی این کار صورت گیرد.

قائم مقام و سخنگوی وزیر کشور گفت: این تدابیر به استناد مفاد بند ب ماده ۱۴۵ قانون برنامه پنج ساله پنجم کشور، ماده ۱۱ قانون حفظ نباتات و نیز ماده ۱۶ قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و سیاست های جاری وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت واردات میوه در راستای ضرورت حمایت از تولیدات داخلی و لزوم جلوگیری از ورود آفات به باغات و اراضی کشاورزی و کفایت تولیدات و محصولات داخلی میوه در کشور اتخاذ شده است.

امیری تصریح کرد: در اجرای دستور وزیر کشور، استانداران مرزی در صدور مجوز برای واردات میوه تحت هر عنوان و شرایطی از مبادی مرزی، بازارچه های مرزی و بازارچه های موقت مرزی موسوم به «معابر کوله بری» ممنوعیت دارند.

وی ادامه داد: در این رابطه، استانداران باید از واگذاری و یا اختصاص سهمیه برای واردات میوه به افراد، تجار و شرکت های تعاونی ها اجتناب کنند.

قائم مقام وزیر کشور با اشاره به اتخاذ راهکارهای تشدید مقابله با میوه های قاچاق در نیروی انتظامی گفت: نیروی انتظامی اقداماتی در خصوص افزایش اقدامات کنترلی و تشدید مبارزه جدی با قاچاق میوه در مرزها و گلوگاه ها را به ویژه با اولویت در استان های جنوب شرق و شمال غرب کشور اتخاذ خواهد کرد.

وی افزود: در این زمینه نیروی انتظامی امکانات و نیروی انسانی مناسب را در گلوگاه های مورد درخواست وزارت جهاد کشاورزی جهت اعمال قرنطینه حفظ نباتات و جلوگیری از ورود میوه های فاقد گواهی قرنطینه ای از مبادی ورودی کشور با همکاری سایر دستگاه های اجرایی ذی ربط پیش بینی خواهد کرد.

قائم مقام وزیر کشور تاکید کرد: در این ابلاغیه، پلیس راهور نیروی انتظامی موظف است همه کامیون های حامل میوه و فاقد بارنامه معتبر را با دقت کنترل و در صورت نداشتن مدارک معتبر، نسبت به توقف خودرو و محموله آن اقدام کنند.

سخنگوی وزارت کشور در خصوص برخورد با عرضه و توزیع میوه های قاچاق در سطح میادین گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، با همکاری نیروی انتظامی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه های مرتبط ، بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به خصوص ماده ۱۸ مکرر این قانون، با افزایش و تشدید اقدامات کنترلی، نسبت به برخورد با عرضه و توزیع میوه های قاچاق در سطح میادین اصلی شهرها اقدام می کنند.

وی افزود: گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز علاوه بر تشدید نظارت های بیشتر، بر صحت اصالت اسناد و مدارک در ورود میوه به کشور، هماهنگی و همکاری لازم را با سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی خواهد داشت تا مکانیسم کنترل محموله های ترانزیتی علاوه بر مبادی ورودی در مبادی خروجی نیز انجام پذیرد.

امیری گفت: در این ابلاغیه از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواسته شده تا برای پیگیری مستمر اجرایی شدن مصوبات، گزارش کاملی از نتایج مبارزه با قاچاق میوه به کشور در بخش های مختلف را تهیه و ارائه دهد.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.