فهرست کامل مهاجران و پناهنده‌های ورزش ایران

پول، احترام، آزادی، تجربه جدید یا …؟ چه چیزی سبب ترک وطن یک ورزشکار می‌شود؟ آیا تنها داشتن یکی از این دلایل برای بار سفر بستن و خرید بلیط یک طرفه کافی است؟

به گزارش ایسنا، بار سفر بستن و راهی کشوری دیگر شدن تنها مختص به ایرانیان نیست. پدیده مهاجرت طی سال‌های گذشته بین نخبگان ایرانی بیشتر رواج داشته و آن را با نام “فرار مغزها” می‌شناسیم. در این میان مهاجرت هنرمندان و ورزشکاران بیش از دیگر اقشار مورد توجه است؛ مهاجرتی که به دلایل مختلف رخ می‌دهد و هر از چندگاهی نیز سر و صدای زیادی را برپا می‌کند.

صرف نظر از اینکه چرا این مهاجرت‌ها رخ می‌دهد، سوال نحوه جلوگیری از این پناهندگی‌هاست؛ اقدامی که ممکن است به وجهه یک کشور لطمه وارد کند. البته در این میان ورزشکارانی نیز بوده‌اند که بدون کسب افتخار مهمی دست به مهاجرت زده‌اند و به تمام داشته‌های خود پشت و ترک وطن کرده‌اند.

با این حال برخی از ورزشکاران نیز بوده‌اند که با رفتن‌شان چالش ساخته‌اند و در کسب موفقیت‌ برای دیگر کشورها موثر بوده‌اند. نمونه آن را هم می‌توان در رشته‌های کشتی و تکواندو دید.

واقعیت این است که پدیده پناهندگی و اخذ تابعیت مضاعف هرچه باشد به چهره ورزش کشور لطمه وارد کرده و باید تدبیری برای جلوگیری از آن اندیشید. البته کسی که بخواهد برود و عزم رفتن داشته باشد با هر تدبیری و روشی نمی‌توان جلویش را گرفت. پس باید راه حلی برای این مشکل یافت.

نام‌های ذیل تعدادی از مهم‌ترین ورزشکارانی هستند که در طی سال‌های اخیر بعضا سفری یک طرفه به دیگر کشورها داشته‌اند و ترجیح داده‌اند فعالیت‌های ورزشی و قهرمانی خود را زیر پرچم کشوری غیر از ایران ادامه دهند:

* محمدحسین ابراهیمی – عضو تیم ملی شمشیربازی ایران در اسلحه فلوره در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ‌جو – در سال ۱۳۸۹ به فرانسه پناهنده شد.

صباح شریعتی ـ نفر اول سمت چپ

* وحید سرلک – با سابقه حضور ۱۴ ساله در تیم ملی جودو – سال ۱۳۸۹ به آلمان پناهنده شد.

* آرزو معتمدی – در رشته قایقرانی و در المپیک ۲۰۱۲ سهمیه گرفت – سال ۱۳۹۱ به آمریکا مهاجرت کرد.

* مهدی جعفرقلی‌زاده – عضو تیم ملی کاراته ایران – سال ۱۳۸۷ در آلمان پناهنده شده است.

* احسان رجبی – ملی‌پوش سنگین‌وزن جودوی ایران و دارنده مدال برنز آسیا – سال ۱۳۸۹ به آمریکا پناهنده شد.

* سامان طهماسبی – برنده دو مدال برنز جهان و طلای قهرمانی آسیا (برای ایران) و دو نقره و یک برنز جهان به همراه سهمیه المپیک ۲۰۱۶ (برای آذربایجان)- در سال ۱۳۸۹ به آذربایجان رفت و برای تیم ملی این کشور به میدان می‌رود.

سامان طهماسبی

* صباح شریعتی – برنده مدال نقره بازی‌های اروپایی و سهمیه المپیک ۲۰۱۶ برای آذربایجان- اکنون برای کشور آذربایجان به میدان می‌رود.

طهماسبی و شریعتی دو تابعیتی هستند.

* راحله آسمانی – تکواندو کار ایرانی که سهمیه المپیک ۲۰۱۶ را زیر پرچم فدراسیون جهانی کسب کرد. او دارنده مدال بازی‌های آسیایی و ۲ طلا، یک نقره و دو برنز مسابقات آزاد تکواندو است – در سال ۱۳۹۱ به بلژیک پناهنده شد.

راحله آسمانی

* میلاد بیگی – سهمیه المپیک ۲۰۱۶ تکواندو را برای کشور آذربایجان به دست آورد – از اواخر سال ۹۳ برای کشور آذربایجان به میدان می‌رود.

* سینا بهرامی – تکواندو کاری که از اواخر سال ۹۳ برای کشور آذربایجان به میدان می‌رود.

* الشن مرادی – استاد بزرگ شطرنج ایران که شاید زیر پرچم آمریکا مسابقات خود را در رشته شطرنج دنبال کند. او چندین سال است که برای ادامه تحصیل راهی آمریکا شده است.

* ایمان جمالی – از امسال برای تیم ملی هندبال مجارستان به میدان می‌رود.

* مینا علیزاده – ملی‌پوش قایقرانی در رشته دراگون بوت – سال ۱۳۸۸ در کشور آلمان اعلام پناهندگی کرد.

ایمان جمالی

* پوریا پورابراهیم – ملی‌پوش رشته نجات غریق – در سال ۱۳۹۳ به فرانسه پناهنده شد.

* محمود زاویه – ملی‌پوش رشته نجات غریق – در سال ۱۳۹۳ به فرانسه پناهنده شد.

* شروین پاکدل – ملی‌پوش قایقران – امسال در پرتغال پناهنده شد.

* انوشیروان نوریان – تنها بوکسور ایرانی که سابقه حضور در سه دوره از بازی‌های المپیک را داراست از سال ۱۳۷۹ چندین سال در استرالیا بود و در نهایت نیز به ایران بازگشت.

الشن مرادی

* سعید فضل‌اولی – عضو تیم ملی قایق‌رانی ایران و دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی اینچئون – امسال به آلمان پناهنده شد.

* پیام زرین پور ملی‌پوش کشتی فرنگی و قهرمان سال ۲۰۰۰ آسیا که برای تحصیل به آمریکا رفت و مقیم این کشور شد. او در مسابقات دانشگاهی آمریکا هم مسابقه داد.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.