پشت پرده اهداف نظامی جنگنده های آل سعود در یمن

حملات عربستان سعودی به یمن با هدف قرار دادن غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی، قوانین بین المللی بشردوستانه را نقض کرده است؛ چرا که این حملات اهدافی نظیر، اردوگاه های آوارگان، تجمعات غیر نظامی، وسایل نقلیه غیر نظامی، مناطق مسکونی، امکانات پزشکی، مدارس، مساجد، بازارها، کارخانه ها و اماکن ذخیره سازی مواد غذایی را مورد حمله قرار داده است. 

به گزارش «تابناک»، عربستان سعودی که از ماه مارس سال ۲۰۱۵ تاکنون با عملیات نظامی خود تحت عنوان طوفان اراده تمامیت ارضی کشور یمن را نقض کرده است، همچنان در تلاش است تا با مجموعه اقدامات نظامی و حملات سنگین هوایی اهداف خود از جمله بازگشت منصور هادی به قدرت و نابودی حوثی ها را در خاک یمن دنبال کند.

در حالی درگیری های عربستان سعودی و حوثی ها ادامه دارد که در این هرج و مرج ایجاد شده فرصت مناسبی برای نیروهای داعش و القاعده برای فعالیت در یمن ایجاد شده است و برای مثال داعش تاکنون مسئولیت چندین انفجار را در یمن به عهده گرفته است.

به عبارت بهتر آنچه امروزه در توسط حکومت آل سعود، در یمن رخ  می دهد؛ نمایش آشکاری از نقض حقوق بشر است که حیات انسان ها را به مخاطره انداخته و سرزمین تاریخی یمن را به ویرانه تبدیل کرده است.

تصاویر و ویدئوهایی که در این رابطه در رسانه ها و فضای مجازی منتشر می شوند، گویای آن هستند که جنگنده های عربستان سعودی بدون دقت و تمرکز بر روی اهداف نظامی حملات و بمباران های خود  را به صورت تصادفی انجام می دهند و این موضوع سبب شده است تا ضمن اینکه در این بین بسیاری از اماکن عمومی به ویرانه تبدیل شوند، همچنان هزاران نفر کشته و میلیون ها نفر از جمله زنان و کودکان آواره شوند.

پایگاه اینترنتی میدل ایست آی اخیراً در ویدئویی که در سایت خود از جنایت های سعودی ها در یمن منتشر کرده است پرده دیگری از جنایت های عربستان برداشته و به تفصیل به موارد متعددی از جنایات هولناک حکومت آل سعود در یمن اشاره کرده است.

در این ویدئو به صورت تصویری به جزئیات حملات آل سعود به یمن پرداخته و اشاره شده است که در مدت یک ساله که از زمان حملات عربستان به یمن گذشته بیش از ۱۱۹ بار آل سعود به یمن حمله هوایی داشته که عمده این حملات توسط جنگنده های نظامی پیشرفته صورت گرفته است.

در این ویدئو این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است که حملات تاکنون عربستان سعودی بر خلاف اهداف سیاسی اعلام شده آسیب های شدیدی به خانه های مسکونی در شهرها و روستاها، باغ ها و مزارع کشاورزی، ماشین آلات و وسایل نقلیه، بیمارستان ها، مدارس، مساجد و امکاکن مذهبی، کارخانه ها و اماکن صنعتی و… صورت گرفته است.

در ادامه این گزارش ویدئویی به مقاومت های مردمی که به صورت فعال در جنگ زمینی در برابر حملات موشکی آل سعود که از طریق پایگاه های دریایی صورت می گیرد اشاره شده است.

در بخشی از این گزارش به نیز به جنگ میان قدرت های سیاسی نظامی بر سر یمن اشاره شده است و از افرادی مانند عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصار الله، عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن، علی عبدالله صالح رئیس جمهور اسیق و محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان به عنوان چهار شخصیت مهم سیاسی نظامی که در جریان مبارزات یمن موثر هستند نام برده شده است.

گفتنی است این گزارش اشارده دارد که شورای امنیت سازمان ملل متحد با ایجاد یک کمیسیون بین المللی به منظور  تحقیق و بررسی از نقض قوانین بشردوستانه و حقوق بشر بین المللی در کشور یمن تلاش کرد تا از طریق الگوها و شاخص های  مشخص وضعیت جنگی یمن را مشخص کند.

گفتنی است اخیراً گزارشی ۵۱ صفحه ای توسط سازمان ملل متحد منتشر شده است که در آن این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است که حملات گسترده آل سعود در خاک یمن عمدتاً به اهداف غیرنظامی اثابت کرده است.

این گزارش که توسط گاردین منتشر شده است حاوی این مطلب است که اسناد مستندی وجود دارد که نشان می دهد ائتلاف حملات هوایی عربستان سعودی با هدف قرار دادن غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی، قوانین بین المللی بشردوستانه را نقض کرده است؛ چرا که حملات آل سعود اهدافی نظیر، اردوگاه های آوارگان و پناهندگان، تجمعات غیر نظامی از جمله جشن های عروسی، وسایل نقلیه غیر نظامی همانند اتوبوس ها، مناطق مسکونی غیرنظامی، امکانات پزشکی، مدارس، مساجد، بازارها، کارخانه ها و اماکن ذخیره سازی مواد غذایی و دیگر زیرساخت های غیرنظامی  را مورد حمله قرار داده است. 

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.