مسوول فرهنگی پلیس فتا: اگر تلگرام مکانی هک شده بود چرا تا رسانه‌ای نشد، نگفت؟!

هفته نامه تماشاگران امروز در این مورد نوشت: «در تلگرام نامزد شما چه می‌گذرد؟»، «چگونه تلگرام همسر خود را هک کنیم؟»، «آموزش هک تلگرام» و…. اینها پیام‌هایی است که این روزها برای کاربران اپلیکیشن پرطرفدار تلگرام آشنا به نظر می‌رسد.

پیام‌های تبلیغاتی که هرچه بلاک می‌کنی با شماره‌ها و یوزرهای جدید باز به صورت قارچ‌گونه در گوشی شما سبز می‌شوند و از یک کلاهبرداری در فضای مجازی خبر می‌دهند که کمترین عواقب آن نقض حریم خصوصی افراد است.

 یک نوع کلاهبرداری مجازی که وکیل دروازه‌بان پرسپولیس سعی می‌کند پرونده موکلش را به آن ربط بدهد و به وسیله آن، جایگاه او را از متهم به شاکی تغییر بدهد.

 بهنام علی‌محمدی وکیل سوشا مکانی که این روزها به جرم انتشار عکس‌های خصوصی‌‌اش و جوی که به خاطر آنها در فضای مجازی به وجود آمد راهی اوین شده، از نوجوان ۱۶ساله‌ای به عنوان متهم نام می‌برد که تلگرام این دروازه‌بان ملی‌پوش را هک کرده و تصاویر خصوصی او را در فضای مجازی منتشر کرده است.

 گرچه رئیس پلیس فتای تهران بزرگ سرهنگ محمدمهدی کاکوان این مسأله را رد می‌کند: «آنچه در برخی از رسانه‌ها و مطبوعات از قول بنده درباره جزئیات این پرونده یا ماجرای هکر ۱۶ ساله‌ای که گوشی این بازیکن فوتبال را هک کرده منتشر شده، کذب بوده و مورد تأیید نیست.»

محمد حمیسی مسوول حراست فدراسیون فوتبال هم درباره پرونده این بازیکن فوتبال به «تماشاگران امروز» می‌گوید: «سوشا که برای ارائه توضیحات به حراست فدراسیون مراجعه کرده بود اصرار زیادی داشت که تلگرامش هک شده و ما هم از کارشناسان آی تی که سوال کردیم گفتند امکان هک تلگرام وجود دارد و احتمالا این بازیکن درست می‌گوید.» اما آیا هک اپلیکیشن تلگرام به این سادگی امکان‌پذیر است؟ و با هک تلگرام یک کاربر می‌توان به عکس‌ها و تصاویر خصوصی او دسترسی پیدا کرد؟ سیدعباس موسوی، مسوول فرهنگی پلیس فتای تهران بزرگ در گفت‌وگو با «تماشاگران امروز» امکان هک اپلیکیشن تلگرام و ماجراهایی که برای دروازه‌بان ملی‌پوش باشگاه پرسپولیس پیش آمده را بررسی می‌کند.

شما در جریان ماجرای دروازه‌بان پرسپولیس هستید؟ وکیل ایشان مدعی شده که تلگرامش هک شده.
تلگرام ایشان هک نشده. عکس‌ها را یا خودش یا دوستانش یا کسانی که در آن مراسم بوده‌اند منتشر کرده‌اند ولی وقتی موضوع رسانه‌ای می‌شود و بار منفی برای شخصیت حقیقی یا حقوقی فرد دارد، می‌گوید هک شده.

وکیل ایشان با قاطعیت از نوجوان ۱۶ ساله ای به نام «م-م» نام می‌برد که تلگرام او را هک کرده است. این ادعا دروغ است؟

صد‌درصد هم نمی‌توانیم بگوییم دروغ است، شاید به کسی شک دارند یا خود ‌فرد با این شخص در ارتباط بوده و الان مشکل پیدا کرده‌اند و اسم او را به عنوان هکر می‌برد. اما این فقط یک دفاع است اینکه پلیس هم تأیید کند که هک شده یا نشده نیاز به بررسی تخصصی دارد. به هر حال ایشان وکیل است و با چنگ و دندان می‌خواهد از موکلش دفاع کند و پرونده را چهار روز بیشتر کش بدهد، ولی اینکه هک تلگرام این بازیکن صحت دارد یا خیر؟ ایشان الان به همین دلیل در زندان هستند که هک ثابت نشده است. به فرض هم تلگرام ایشان هک شده باشد، چرا زودتر نگفته و بعد از اینکه موضوع رسانه‌ای شد و ارگان‌های دیگر یا فدراسیون فوتبال پیگیر قضیه شدند موضوع را مطرح کرد؟ در مجموع، هم به نظر ایشان باید احترام بگذاریم و هم به نظر پلیس. اگر هم اعتراضی دارند باید بروند کارشناسی کنند و مساله را دقیق بررسی کنند. به نظر من اگر رسانه‌ای نمی‌شد شاید خودش افتخار هم می‌کرد که مثلاً آن عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است اما چون رسانه‌ای شده چاره‌ای جز این ادعا ندارد.

این روزها کاربران تلگرام با پیام‌های تبلیغی هک تلگرام روبه‌رو هستند، شما این تبلیغات را دیده‌اید؟
من پیام‌هایی دیدم که تبلیغ آموزش هک کردن بود. آن را به همکارانم ارجاع دادم و الان در حال پیگیری است.

این پیام‌ها قابل پیگیری هستند؟
شیوه کار این پیام‌ها هم درست مثل پیامک‌های تبلیغاتی است که روی خط‌های معمولی می‌‌آید که این کار را انجام دهید یا فلان شماره را وارد کنید و… خیلی‌ها هم ساده هستند و انجام می‌دهند و همین موجب دردسر می‌شود. اینها هم از مشکلات فضای مجازی است که از طریق پلیس فتا قابل ردگیری است.

یعنی این موضوع و این پیام‌های تبلیغاتی تا به حال در دستور کار پلیس فتا نبوده‌اند؟
شاید اگر شما الان این پیام را برای همکاران من بفرستید تکراری هم باشد. ولی اگر الان دغدغه یک شهروند یا مجموعه فرهنگی باشد، می‌توانند اقدام کنند و جواب بگیرند.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK