کلینتون: گزینه نظامی علیه ایران نباید حذف شود

هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا می‌گوید نباید گزینۀ نظامی علیه ایران را حذف کرد.

کلینتون مدعی است در برخورد با ایران نباید گزینۀ نظامی «از روی میز حذف شود» زیرا به گفتۀ او، ایران با «رفتار تحریک‌آمیزی» که از خود نشان می‌دهد، می‌تواند توافق هسته‌ای با امریکا را نقض کند.

وی این ادعاها را روز یک‌شنبه در موسسۀ بروکینگز در واشنگتن مطرح کرد.

این در حالی است که یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبۀ گذشته در گزارشی ارزیابی نهایی خود دربارۀ مسائل گذشته و حال برنامۀ هسته‌ای ایران، تائید کرد هیچ نشانه‌ای دال بر انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با پی‌ام‌دی (ابعاد نظامی احتمالی) وجود ندارد.

در پی اعلام این گزارش، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، گفت اکنون واشنگتن آماده است گام‌های بعدی را برای اجرای برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) بردارد.

وی افزود گزارش آژانس تایید می‌کند ایران در چارچوب نقشۀ راه برای روشن کردن مسائل گذشته و حال، به تعهدات خود برای پاسخ به پرسش‌های آژانس عمل کرده است.

در همین حال قرار است روز دوشنبه (۱۶ آذر) دومین نشست کمیسیون مشترک برجام میان ایران و ۱+۵ در سطح معاونان وزیران خارجه در وین، پایتخت اتریش برگزار شود. هدف از این نشست، تهیۀ پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای بستن پروندۀ مسائل گذشته و حال برنامۀ هسته‌ای ایران است.

ارتقا روابط با اسرائیل به «سطح بعدی»

کلینتون همچنین گفت در صورت پیروزی در انتخابات، روابط واشنگتن و تل آویو را به «به سطح بعدی» ارتقا می‌دهد.

وزیر خارجه پیشین امریکا افزود در نخستین روز کار خود به عنوان رئیس جمهور امریکا از نخست وزیر اسرائیل برای سفر به واشنگتن دعوت خواهد کرد.

وی افزود از نخست وزیر اسرائیل خواهد خواست تا برای «تقویت بیش از پیش و افزایش روابط نظامی واشنگتن و تل آویو» با یکدیگر گفت‌وگو کنند.    

با این حال گفت حل نزاع فلسطین و اسرائیل برای با ثبات کردن کل منطقۀ خاورمیانه کافی نیست.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سفر اخیر خود به واشنگتن بیشتر دربارۀ راه‌های گسترش کمک‌های نظامی امریکا به اسرائیل، با باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا گفت‌وگو کرد

همچنین، تل آویو اعلام کرد برای دریافت کمک‌های نظامی ۵۰ میلیارد دلاری از امریکا در ۱۰ سال دیگر، گفت‌وگوهای مقدماتی را انجام داده است.

بر اساس قرارداد ۱۰ ساله‌ای که سال ۲۰۰۷ امضا شد، اسرائیل سالانه سه میلیارد دلار کمک نظامی از امریکا دریافت می‌کند.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.