دستگیری تعدادی از زائران ایرانی بدون ویزا در عراق

نماینده سازمان حج و زیارت در عراق از دستگیری تعدادی از زائران ایرانی که بدون ویزا وارد خاک عراق شده بودند، خبر داد.

مصطفی قاسمی آمار مشخصی را از زائران ایرانی دستگیر شده در عراق ارائه نکرد و در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد آنها قابل ملاحظه نیست، اما این اتفاق برای چند گروه ۱۰ تا ۲۰ نفره رخ داده است.

وی اضافه کرد: زائرانی که بدون ویزا به عراق سفر می‌کنند، باید بدانند که با چنین کاری هم خود و هم مجموعه خادمان اربعین را دچار چالش ‌می‌کنند، برای همین تاکید جدی می‌شود که بدون ویزا وارد خاک عراق نشوند.

او در ادامه با اشاره به تدابیر امنیتی که در تعامل با مسوولان عراقی برای برپایی مراسم اربعین اتخاذ شده است، افزود: از زائرانی که قصد سفر به عراق را دارند، خواهش می‌کنم ما را با چالش‌های حاشیه‌ای روبرو نکنند و اجازه دهند تمام فکر و توان ما بر تامین امنیت زائران اربعین متمرکز شود.

قاسمی در عین حال بیان کرد: تاکنون کوچکترین مشکل امنیتی برای زائران اربعین پیش نیامده است.

نماینده سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان این که ترافیک زائران در مسیرهای منتهی به کربلا سنگین شده است، اظهار کرد: نکته قابل توجه در اربعین امسال، مدیریت زیارت کربلا توسط مردم است. مردم با درک ملاحظات و کمبودهای عراق و بویژه شهر کربلا، مدت زمان توقف در این شهر را کوتاه کرده و پس از زیارت حرم امام‌حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) کربلا را ترک می‌کنند و با این اقدام مشکل اصلی را از روی دوش خادمان برداشته‌اند.

وی افزود: ما با بررسی آمار ورود و خروج زائران متوجه این شرایط شدیم. اگر چنین روندی ادامه داشته باشد، خدمات‌رسانی به نسبت سال گذشته وضعیت مطلوب‌تری خواهد داشت.

قاسمی همچنین با یادآوری این نکته که ارتباطات دیپلماتیک سفیر ایران با مقامات عراقی از دو ماه پیش برقرار شده تا اربعین در امنیت کامل برگزار شود، گفت: از حدود ۴ ماه پیش نیز بستر سفر اربعین برای زائران ایرانی فراهم شده بود.

وی ادامه داد: امسال میزان معطلی در مرز عراق برای ورود اجناس و خودروهای مورد نیاز شاید به ۴ ساعت نرسید و هیچ معطلی برای دریافت ویزا وجود نداشت که همه این اتفاقات به خاطر تعاملات و هماهنگی‌های عالی دولت عراق بود.

نماینده سازمان حج و زیارت گفت: ما در حد توان تمام اقدامات لازم را انجام داده‌ایم، هرچند ظرفیت اسکان، تغذیه و حمل و نقل متناسب با این حجم زائر نیست.

وی همچنین از راه‌اندازی کیوسک‌های “راهنمای زائر” در نجف و کربلا خبر داد و افزود: نقشه‌هایی از مسیرهای حرکت زائران و موکب‌ها تهیه شده که از طریق این کیوسک‌ها توزیع می‌شود، همچنین زائران می‌توانند اطلاعاتی درباره اسکان، پایانه‌های وسایل نقلیه و آدرس‌های مورد نظر خود از آنها دریافت کنند.

قاسمی همچنین این اطمینان را به زائران و خانواده‌های آنها در ایران داد که اگر موردی از جراحت و یا فوتی اتفاق افتاد، سازمان حج و زیارت تا آخرین لحظه پیگیر وضعیت آنها باشد و خدمات‌رسانی را کامل انجام دهد.

نماینده سازمان حج و زیارت سپس با اشاره به شرایط جوی پیش‌بینی شده برای دو روز آینده کربلا، اظهار کرد: هوای سرد و بارندگی‌هایی که برای روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه گزارش شده می‌طلبد زائران مسائل بهداشتی را رعایت کنند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK