انتخابات پارلمانی ترکیه پایان یافت

حوزه های رأی گیری ساعت ۱۷ به وقت محلی (‌۱۴ به وقت گرینویچ و ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) در ترکیه بسته شد.

رأی دهندگان برای انتخاب ۵۵۰ کرسی پارلمان ترکیه پای صندوقهای رای رفتند.

در حوزه های رأی گیری- که از ساعت ۵ بامداد به وقت گرینویچ(‌ نه و نیم صبح به وقت تهران) آغاز به کارکرده بودند- قرار است شمارش آرا آغاز شود. نتایج رأی گیری امشب یکشنبه مشخص خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا،‌ هیچ حادثه قابل توجهی گزارش نشده است. این درحالی است که دوره تبلیغات پرتنش بود و روز جمعه پس از انفجار بمب در نشست حزب حامی کرد در دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه، دو نفر کشته و یکصد نفر زخمی شدند.

حزب حاکم عدالت و توسعه احتمالا در این انتخابات به پیروزی می رسد اما تعداد آرای این حزب به سبب کندی رشد اقتصادی و انتقادهای مربوط به اقدامات مستبدانه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با کاهش روبروست. براساس نظرسنجی ها این حزب ۴۰ تا ۴۲ درصد آرا را به دست می آورد که از کاهش چشمگیری در مقایسه با سال ۲۰۱۱ (‌۴۹ و نه دهم درصد)‌حکایت دارد.

رئیس جمهور ترکیه امیدوار است حزب وی پیروزی گسترده ای داشته باشد و دستکم ۳۳۰ کرسی از ۵۵۰ کرسی را کسب کند تا در قانون اساسی اصلاحاتی صورت گیرد و قدرت خود را تقویت کند. اما براساس آخرین نظرسنجی ها پیش بینی می شود چنین پیروزی کسب نشود.

نزدیک به ۵۴ میلیون نفر واجد شرایط برای شرکت در انتخابات روز یکشنبه بودند.

در این کشور شرکت در انتخابات پارلمانی معمولا گسترده و حدود ۸۰ درصد است.

نتیجه این انتخابات نامشخص است. جامعه مدنی ترکیه بیش از پیش برای جلوگیری از تقلب انتخاباتی بسیج شده است. بیش از ۴۰ هزار داوطلب و عضو سازمان های غیردولتی در سراسر کشور بر شفاف بودن این انتخابات نظارت دارند.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.