دیابت در بیشتر موارد قابل پیشگیری است

دیابت یک اختلال سوخت و ساز در بدن است که در بیشتر موارد قابل پیشگیری است.

محمد پژوهی متخصص غدد در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران، گفت: دیابت یک نوع بیماری متابولیکی در بدن است که قند خون مساوی یا بیشتر از ۱۲۶ ناشتا یا بیشتر مساوی ۲۰۰ بعد از غذا می‌شود.

وی افزود: دیابت به ۴ نوع تقسیم می‌شود دیابت نوع ۱ که درمان آن وابسته به انسولین است و اکثرا در سنین جوانی می‌باشد، پیشگیری ندارد ولی افراد باید از ازدواج فامیلی خود داری کنند. دیابت نوع ۲ ژنتیک و عوامل محیطی، وزن زیاد، پرخوری، استرس و عدم تحرک در به وجود آمدن آن تاثیر دارد. درمان آن با قرص‌های خوراکی، رژیم، ورزش و نکشیدن سیگار می‌باشد و قابل پیشگیری است.

وی در ادامه در خصوص طبقه بندی دیابت‌ خاطر نشان کرد: دیابت نوع ۳ به عبارتی دیابت دوران بارداری است که بعد از آن از بین می‌رود و برای درمان آن بین هفته‌ی ۲۴ تا ۲۸ بارداری آزمایش قند خون و اندازه‌گیری گلوکز انجام می‌شود. دیابت نوع ۴ در اثر داروها و جراحی‌های مختلف یا ژنتیک به وجود می‌آید.

این متخصص غدد عنوان کرد: علائم این بیماری در دیابت نوع ۱ و ۴ پرخوری، پرنوشی، پرادراری، سرگیجه و کاهش وزن است. ولی در دیابت نوع ۲ در پنجاه درصد موارد علامت ندارد گاهی با عوارضی مانند: چشم درد، کلیه یا بهم ریختگی اعصاب همراه است. در دیابت نوع ۳ که دیابت بارداری است نیز همراه با ضعف می‌باشد.

پژوهی، در پایان عنوان کرد: علت بیماری دیابت ژنتیک، عوامل محیطی، پرخوری، وزن زیاد و جراحی مختلف می‌باشد.

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK