توصیه کشیش های آمریکا به واشنگتن

کشیش‌های آمریکایی از وزارت خارجه این کشور خواسته‌اند فتوای رهبر عالی‌قدر ایران درباره ممنوعیت سلاح‌های کشتار جمعی را جدی بگیرند.
 
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که کمتر از یک ماه به سررسید ضرب الاجل مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ باقی مانده است کشیش های کاتولیک آمریکایی که چندی پیش به شهر مقدس قم سفر کرده بودند از مذاکره کنندگان خواسته اند به فتوای امام خامنه ای و مراجع مذهبی ایران درباره ممنوعیت سلاح های اتمی توجه کنند.

ریچارد پیتس یکی از این کشیش ها که ظاهراً قبلاً به ایران سفر کرده می گوید: «ایرانی ها احساس می کنند آمریکا و غرب آنها را نمی فهمد.»

هیأت کشیش های کاتولیک آمریکایی که در ماه آوریل به ایران سفر کرده بود روز چهارشنبه اعلام کرد آمریکا باید به این اظهارات ایرانی ها که ذخیره سازی و استفاده از سلاح های هسته ای خلاف اصول اسلام شیعی است توجه کنند.

امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران چند سال پیش فتوایی در ممنوعیت استفاده از سلاح های اتمی صادر کرده و چندین بار بر آن تأکید کرده است.

آقای پیتس که ریاست یکی از کمیته های «هیأت کشیش های کاتولیک آمریکایی» را به عهده دارد درباره این فتوای امام خامنه ای گفت که این فتوا در جایی نوشته نشده اما رهبران مذهبی ایران به هیأت کشیش هایی که به قم سفر کرده بودند گفتند که این فتوا یک سند علنی است که محققان مذهبی و ایرانی ها احترام زیادی برای آن قائلند.

این کشیش آمریکایی در گفت وگو با اندیشکده کارنگی درباره سفر هیأت مورد نظر به ایران گفت که رهبران مذهبی ایران به هیأت ما گفتند که سلاح های هسته ای به خاطر قدرت کشتار همگانی و نابودی تمامی اجتماعات بی گناه غیراخلاقی هستند.

استفان کولچی، یکی دیگر از مقامات ارشد «هیأت کشیش های کاتولیک آمریکایی» درباره فتوای مقام معظم رهبری می گوید: «من می گویم که ما با نادیده گرفتن نفوذ مذهب به عنوان یک عامل انگیزشی و اعتباردهنده به خودمان ضربه می زنیم.»

کولچی اضافه کرد؛ معتقد است وزارت خارجه آمریکا مخالفت مراجع مذهبی ایران با سلاح های کشتار جمعی را چندان در نظر نمی گیرند. وی درباره فتوای مقام معظم رهبری در همین باره می گوید: «این فتوا به طور گسترده (در ایران) تدریس و از آن دفاع می شود.»

این کشیش تأکید کرد: «فرهنگ ایران، خیلی خیلی مذهبی است. ایران، فرهنگ بسیار مدرنی هم دارد. این کشور به هیچ عنوان شبیه کاریکاتوری که اغلب از آن به عنوان کشوری جزم اندیش ترسیم می شود، نیست… آن فتوا هم باید در همین چارچوب تفسیر و تعبیر شود.»

در همین حال خبرگزاری فرانسه از قول ابراهیم محسنی یکی از کارشناسان دانشگاه مریلند گزارش داده که نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که ۶۵ درصد ایرانی ها معتقدند تولید سلاح های هسته ای خلاف موازین شرع اسلام است

سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK

این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.