آیا یارانه نقدی به ۶۰ هزار تومان افزایش می‌یابد ؟

با اعمال تغییرات در لایحه بودجه سال جاری و تعیین معیارهایی جدید در نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، احتمال تغییراتی در میزان پرداخت یارانه نقدی وجود دارد چرا که نمایندگان مجلس در آخرین جلسه خود مصوب کردند سهم مردم از میزان دریافت یارانه‌ها از ۵۰ به ۸۰ درصد افزایش یابد.

آیا یارانه نقدی به 60 هزار تومان افزایش می‌یابد ؟

به گزارش ایسنا ، اگرچه در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها سهم ۵۰ درصدی برای خانوار، ۳۰ درصدی برای تولید و ۲۰ درصدی برای دولت از منابع ناشی از هدفمندی در نظر گرفته شده بود، اما در همان مرحله اول دولت با استفاده از اجازه قانونی خود، سهم مردم را به ۶۰ درصد افزایش داد.

در سال جاری نیز با وجود این که دولت اعلام کرده بود یارانه نقدی ثابت می‌ماند، اما یارانه نقدی نان افزایش یافت و رقم یارانه پرداختی به مردم به ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

با این وجود چون مجلس معتقد بود دولت منطبق بر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها عمل نکرده و به عنوان مثال سهم تولید تا کنون به طور کامل پرداخت نشده یا شیب افزایش قیمت‌ها به طور ناگهانی اعمال شده است، در قانون بودجه سال جاری ضوابط جدیدی برای اجرای قانون هدفمندی که خود پیش از این آن را تصویب کرده بود، در نظر گرفت.

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به جزییات مصوبه‌ مجلس درباره هدفمندسازی یارانه‌ها در قانون بودجه ۹۰ گفت: دولت معتقد است با افزایش مصرف بنزین آزاد و منابع درآمدی حاصل از گازوئیل و برق، درآمد ۶۲ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده در بودجه ۹۰ تامین می‌شود.

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که پیشنهاد دولت برای منابع ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۶۲ هزار میلیارد تومان بود، گفت: این عدد تصویب شد اما قید و بندهایی برای آن گذاشته شد.

او ادامه داد: ‌از جمله این قید‌وبندها آن است که دولت موظف شد قیمت‌ها را بیش از ۲۰ درصد در سال جاری افزایش ندهد همچنین سهم ۱۰ درصدی بهداشت و درمان از این بخش حذف شد.

وی افزود: سهم کاربران از منابع هدفمندسازی نیز تغییر کرد به طوری که به دولت اجازه داده شد تا سقف ۸۰ درصد این منابع را به خانوار تخصیص بدهد و ۲۰ درصد باقی مانده نیز به تولید اختصاص یابد. در واقع با این اقدام سهم دولت و خانوار تجمیع شد و کف سهم خانوار نیز ۶۰ درصد تعیین شده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا رقم ۶۲ هزار میلیارد تومان قابلیت تحقق دارد یا خیر؟ گفت: محاسبات ما از چهار ماه اخیر نشان می‌دهد که حداکثر منابع ناشی از هدفمندسازی در طول سال جاری می‌تواند ۳۰ هزار میلیارد تومان باشد اما مجلس هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز به این بخش اختصاص داد. از سوی دیگر مجلس معتقد است، با افزایش درآمد ناشی از افزایش ۲۰ درصدی قیمت‌ها حداکثر درآمد دولت در هدفمندسازی یارانه‌ها به ۴۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

ثروتی با بیان این‌که محاسبات نشان می‌دهد این عدد پس از توزیع میان ۷۰ میلیون نفر جمعیت متقاضی دریافت یارانه، رقم یارانه نقدی آن‌ها را در حدود رقم سال گذشته نگه خواهد داشت، گفت: با این وجود دولت معتقد است امکان تحقق ۶۲ هزار میلیارد تومان وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح دلایل دولت برای این موضوع گفت: دولت معتقد است بنزین صد تومانی دیگر دست مردم باقی نمانده است و منابع ناشی از مصرف بنزین آزاد از این پس افزایش می‌یابد. همچنین به اعتقاد دولت منابع ناشی از استفاده‌ گازوئیل و برق نیز درآمد خوبی خواهد بود که می‌تواند این عدد را به ۶۲ هزار میلیارد تومان نزدیک کند.

او با تاکید بر این که دولت در صورت کسب درآمد بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان می‌تواند اضافه آن را نیز براساس ضوابط تعیین‌شده مصرف کند، گفت: به هر حال مجلس هدفش کمک کردن به دولت برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌هاست و اگرچه در کلان موضوع تصمیم‌گیری می‌کند اما ریز مباحث را در اختیار دولت قرار داده است.

با استناد به این گفته‌ها می‌توان گفت دولت به چهار شکل یارانه نقدی را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

در حالتی که دولت بخواهد رقم یارانه نقدی را مطابق با روند گذشته تخصیص بدهد، می‌تواند بخشی از درآمد ناشی از آن را نیز به خود اختصاص بدهد.

اگر رقم یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی برای ۷۰ میلیون نفر در هر ماه در نظر گرفته شود،‌ به این معناست که رقمی حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان فقط به مردم اختصاص خواهد یافت و مانده منابع نیز می‌تواند به تولید اختصاص یابد، ولی در عمل این رقم قابل توجه نخواهد بود و به حدود چهار هزار میلیارد تومان می‌رسد.

اما در حالتی که به گفته دولت حداکثر منابع ناشی از هدفمندی یعنی رقم ۶۲ هزار میلیارد تومان تحقق یابد، نیز دو سناریو قابل پیش بینی است.

نخست این که دولت حداقل سهم مردم را اختصاص بدهد که در این صورت با محاسبه سهم ۶۰ درصدی، رقم یارانه نقدی برای هر ماه همان ۴۵ هزار تومان باقی می‌ماند و باقی ۲۴ هزار میلیارد تومان میان دولت و تولید به طور مساوی تقسیم می شود.

در حالت دوم اگر دولت بخواهد حداکثر سهم مردم را به عنوان یارانه نقدی پرداخت کند، رقم یارانه ماهانه به حدود ۶۰ هزار تومان خواهد رسید.

این محاسبات همه احتمالاتی است که می‌توان از آن سخن گفت. خبرنگار ایسنا برای دریافت جزئیات موضوع چندین بار با سخنگوی کارگروه تحولات اقتصادی تماس گرفت، ولی موفق به دریافت پاسخ نشد.

 

بازنشر : آلامتو

آلامتو | سرگرمی,عکس,کلیپ موبایل,فال,اس ام اس,بازی آنلاین

این نوشته در فال,گوناگون ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.