گیگابایت کارت گرافیک HD 6970 OC2 WindForce3X را به عنوان یکی از بهترین طراحی‌های خود عرضه کرد

گیگابایت این بار باز هم تلاش کرده که چیپ گرافیکی HD 6970 را بیش از پیش اورکلاک (افزایش دادن سرعت هسته و حافظه‌ی کارت گرافیک که یاعث افزایش دما و ناپایداری آن و در صورت بی‌احتیاطی سوختن یا آسیب دیدن آن می‌شود) کند و به این منظور یک مدل خاص طراحی کرده است. مدل GV-R697OC2-2GD یا به عبارت دیگر Gigabyte HD 6970 WindForce-3X OC2 نام این کارت گرافیک قدرتمند است. در این کارت از همان طراحی PCB (مخفف Printable Circuit Board یا برد الکترونیکی قابل پرینت شدن) و همان چیپ HD 6970 که در نسخه‌ی قبل یعنی GV-R697OC-2GD استفاده شده، در این کارت نیز استفاده شده است.

تصاویر جعبه‌ی هر دو مدل را مشاهده می‌کنید:

 

خنک‌کننده‌ای که در این مدل استفاده شده همان WindForce-3X است که به خوبی می‌تواند چیپ پردازنده و مدارهای کارت گرافیک را خنک کند، این بار سرعت هسته‌ی پردازنده و حافظه بیشتر شده است. در مدل قبلی سرعت پردازنده و حافظه به ترتیب ۹۰۰ مگاهرتز و ۱۳۷۵ مگاهرتز بود اما در این نسخه‌ی قوی‌تر ۹۲۰ مگاهرتز و ۱۳۷۵ مگاهرتز است. قابل ذکر است که حافظه‌ی ۲ گیگابایتی این مدل‌ها از نوع GDDR5 است و در نتیجه فرکانس کاری موثر مدل‌ها ۵۵۰۰ مگاهرتز است. مدل مرجعی که کمپانی سازنده‌ی چیپ یعنی AMD تولید کرده دارای سرعت هسته و حافظه‌ای برابر با ۸۸۰ و ۱۳۷۵ مگاهرتز است، بنابراین کار کمپانی گیگابایت و خنک‌کننده‌ی موثری که تولید کرده بسیار عالی می‌باشد. گیگابایت در مورد سرعت حافظه به فکر اورکلاک نیافتاده چرا که به نظر می‌رسد این مقدار حافظه و سرعت آن نیازی به اورکلاک کردن ندارد.

در تولید برد این کارت از یک لایه‌ی مسی ۲ اونسی استفاده شده همچنین چوک‌های فریتی درجه یک و خازن‌های ژاپنی نیز طراحی عالی آن را نشان می‌دهد. کولر (خنک‌کننده‌) آن از فین‌های (پره‌هایی شبیه رادیاتور) آلومینیومی که به لوله‌های حرارتی متصل است استفاده می‌کند، سه عدد فن با قطر ۸۰ میلی‌متر نیز روی فین‌ها تعبیه شده است تا حرارت منتقل شده به فین‌ها را پخش کند.

مشخصات چیپ پردازنده‌ی گرافیکی HD 6970 نیز به صورت زیر است:

تعداد واحدهای سایه‌زن یا شیدر: ۱۵۳۶ عدد که با معماری VLIW4 طراحی شده است

پهنای باس حافظه‌ی GDDR5 نیز ۲۵۶ بیت است

HD 6970 با استفاده از سیلیکون‌های ۴۰ نانومتری Cayman ساخته شده است

تاریخ عرضه و قیمت این کارت گرافیک پر سرعت هنوز توسط گیگابایت اعلام نشده است

منبع: techpowerup

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.