تاندر بولت به PC می آید


تاندربولت

را یادتان هست؟ سریع ترین پورت دنیا با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه که اولین بار روی مک بوک پرو اپل به کار برده شد. این پورت رفته رفته به دیگر محصولات اپل نیز راه پیدا کرد و روی مک بوک ایر و مک مینی هم عرضه شد. حتی کار به جایی رسید که اپل نمایشگر جدیدش را هم مبتنی بر این پورت بنا نهاد. اما اینتل اعلام کرد که می خواهد تاندربولت را به PC ها هم بیاورد.

 

این شرکت دمو هایی از تاندربولت روی چند لپتاپ که آن ها هم نمونه آزمایشی بودند، نشان داد. این لپتاپ ها همگی مبتنی بر نسل سوم پردازنده های سری Core اینتل بودند. البته این شرکت از زمان دقیق عرضه تاندر بولت زیاد صحبت نکرد. ایسر و اسوس احتمالا تاندر بولت را از سال ۲۰۱۲ عرضه می کنند. اما ما دوست داریم خیلی سریع تر پای این پورت پر سرعت به کامپیوتر های ویندوزی باز شود.

1.jpg

هم اکنون دو چیپ مختلف برای استفاده از تاندر بولت وجود دارند. یکی Light Ridge نام دارد و دیگری Eagle Ridge. اینتل اعلام کرده در سال ۲۰۱۲ قصد دارد جایگزین این دو چیپ را با نام Cactus Ridge به بازار عرضه کند. کاکتوس ریج در دو نسخه عرضه خواهد شد. یکی از آن ها دارای چهار کانال تاندر بولت و دو کانال DisplayPort است که جایگزین لایت ریج می شود. دیگری دارای دو کانال تاندربولت و یک کانال DisplayPort است که جایگزین Eagle Ridge می گردد.

 

این که استفاده از این چیپ ها برای تولید کنندگان اصلی چقدر هزینه بر خواهد داشت، هنوز یک راز است. به هر حال واقعا امیدواریم این جک های ۱۰ گیگابیتی را روی هر دستگاهی از اپل گرفته تا اچ پی و دل و ایسر ببینیم.

 

حالا وقت آن است که با چند گجتی که قرار است مبتنی بر تاندربولت عرضه شوند آشنا شویم:

 


– Blackmagic Intensity Extreme:

2.jpg

این گجت اولین ابزار ویرایش ویدئوی HD/SD 10 بیتی مبتنی بر تاندربولت می باشد. می تواند از کیفیت بالای HDMI یا S-Video بهره برده و آن ها را با نرخ ۱۰ بیت ضبط کند. همچنین قابلیت پخش ویدئو های ضبط شده را هم دارد. همه این ها برای فعالان صوتی تصویری عالی به نظر می رسد. قیمت آن هم ۳۰۰ دلار بیشتر نیست. البته اگر بفهمید می توانید همین امکانات را با کارت PCIe فقط با قیمت ۱۰۰ دلار در اختیار داشته باشید، شاید دیگر این به نظرتان عالی نیاید. زمان عرضه این وسیله همین پاییز است.

 


– Blackmagic UltraStudio 3D:

3.jpg

برای افرادی که می خواهند وارد دنیای سه بعدی شوند و آواتار بدی را بسازند، UltraStudio گزینه مناسبی است. این وسیله مبتنی بر تاندر بولت، جریان های تصویری SD، HD و همچنین ۲K را پشتیبانی می کند. قابلیت ضبط و پخش آن ها از کار های اصلی این وسیله می باشند. برای استفاده از ویدئو های سه بعدی هم می توانید دو جریان، با کیفیت ۱۰۸۰p در یک زمان به آن وارد کنید. این وسیله تقریبا ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد و از همین حالا در دسترس است.

 


– کابل تاندربولت

4.jpg

میدانیم انتظار معرفی یک کابل را نداشتید. اما در حال حاضر تنها تولید کننده کابل های تاندر بولت شرکت اپل است و کابل های تولیدی هم بسیار گران قیمت می باشند. شما باید برای داشتن دو متر کابل تاندر بولت، ۵۰ دلار پول پرداخت کنید. یعنی یک کابل تاندربولت برابر است با یک آیپاد شافل! حال وعده داده شده که کابل های تاندر بولت در چند هفته آینده با قیمتی کاملا ارزان تر از اپل وارد بازار خواهند شد و به بصرف تر شدن استفاده از این تکنولوژی کمک خواهند کرد.

 

شاید اکنون جریان تاندربولتی شدن را جدی نگیرید. اما قطعا با فراگیر تر شدن این فناوری روی کامپیوتر ها، مجبور می شوید که به آن توجه کنید. فناوری ای که می خواهد با USB رقابت کند، به زودی به زندگی شما هم وارد خواهد شد.

فید نارنجی