پیش نمایش ویندوز ۸ آخر این هفته قابل دانلود است

ویندوز 8

امشب مایکروسافت اخبار داغی از ویندوز جدید اش به همراه آورده بود و اعلام شد که نسل بعدی از محبوب ترین سیستم عامل برای کامپیوترها هفته آینده به صورت نسخه Developer Preview برای توسعه دهندگان قابل دانلود خواهد بود.

بر اساس سخنان استیون سینوفسکی مدیر بخش ویندوز شرکت مایکروسافت این شرکت ویندوز را بازنگری کرده است و طیف جدیدی از قابلیت ها را به آن افزوده. ما در ویندوز جدید رابط کاربری ویندوز فون ۷ را در سیستم عامل دسکتاپ هم می بینیم.

ultrabooks-win8.jpg

از همه مهمتر همانطور که می دانید ویندوز جدید از پردازشگر های ARM و x86 هم پشتیبانی می کند. بنابراین می توانید آن را از تبلت ها گرفته تا کامپیوتر های رومیزی قدرتمند پیدا کنید. ضمن اینکه در کنفرانس امشب مایکروسافت رسما تایید کرد که نرم افزارهایی که برای ویندوز ۷ طراحی شده اند روی سیستم عامل بعدی نیز کار می کنند.

windows8-chart.jpg

خبر مهم دیگر مایکروسافت در مورد نیاز های سخت افزاری لازم برای اجرای ویندوز جدید بود. معمولا عادت کرده ایم که با هر سیستم عامل جدید، به دنبال سخت افزار بهتر و قدرتمند تری باشیم. اما ویندوز ۸ آمده تا این قانون را زیر سوال ببرد. در واقع منابع سخت افزاری برای ویندوز ۸ حتی از ویندوز قبلی هم کمتر است و مایکروسافت می گوید این سیستم عامل به راحتی روی پردازشگرهای اتم با یک گیگابایت رم هم کار می کند.

windows-8-store-build-2011.jpg

اگر به یاد داشته باشید قرار بود ویندوز ۸ با یک فروشگاه نرم افراری هم همراه باشد. امشب مایکروسافت طرح اولیه این فروشگاه را هم به ما نشان داد. اینجا قرار است میزبان نرم افزارها با طراحی مترو ( رابط کاربری مخصوص ویندوز ۸ ) و نرم افزارهای ۳۲ بیتی فعلی باشد.

به نظر میرسد مایکروسافت قصد دارد با ویندوز جدید اش حرکت بزرگی را به سمت تصرف بیشتر بازار بردارد و عقب ماندگی اش را هم در سیستم عامل تبلت ها به سرعت جبران کند. شما فکر می کنید ویندوز جدید کاربران اندروید و آی او اس را تا چه حدی به سمت خودش وسوسه کند؟

فید نارنجی