آینه واقعیت افزوده با قابلیت تغییر مجازی چهره

گاهی اوقات وقتی در آینه چشم مان به خودمان می افتد دل مان می خواهد می توانستیم حالات دیگری از چهره خود را نیز ببینیم. ممکن است در آینه کمی برای خود شکلک دربیاوریم و بعد هم خسته شده و آینه را به کناری بگذاریم. اما اگر یک آینه هوشمند داشته باشیم، می توانیم چهره خود را در هر وضعیت دلخواه دیگر نیز ببینیم.

 

محققین دانشگاه لندن نوعی روش الکترونیکی هوشمند ابداع کرده اند که می توان با آن، قسمت های مختلف صورت را پیچاند، بزرگتر و کوچکتر کرد و با تغییر وضعیت چشم ها، لب ها و بینی حالات مختلفی از چهره فرد را ایجاد کرد.

 

این روش در واقع از یک عدد وب کم تشکیل شده که بالای مانیتور جاسازی شده و تحت نرم افزاری ویژه کار می کند. مشابه این کار هم در برخی از نرم افزار های ویرایش تصویر انجام می شود که عکس ها را در قالب های مختلف چهره قرار داده و از آنها وضعیت های فانتزی می سازد.

 

اما نرم افزاری که این وب کم تحت آن کار می کند کمی متفاوت تر است. در نرم افزارهای معمول، شکل ها و موارد مورد نظر مستقیما بر روی تصویر ویدیویی دریافتی از وب کم اضافه می شوند. اما در این نرم افزار، در حقیقت از تصویر ویدیویی دریافتی استفاده نمی شود. بلکه یک تصویر سه بعدی دقیق از صورت فرد تولید شده و به نمایش در می آید. حال هرگونه تغییر بر روی این تصویر سه بعدی هوشمند که حرکات فرد را به دقت تقلید می کند، صورت می پذیرد.

 

تنها کافی است که مقابل این وب کم بنشینید و به تصویر خود در صفحه مانیتور نگاه کنید. حالت چشمها، ابروها، لبها و … همه و همه در همان لحظه به صورت زنده و سه بعدی قابل تغییر است.

 

تیم طراح معتقد هستند که از این آینه الکترونیکی می توان برای افرادی که قصد دارند جراحی زیبایی صورت انجام دهند استفاده کرد، تا قبل از رفتن به اتاق عمل ، چهره جراحی شده را به صورت مجازی شبیه سازی کنند و نظرات خود را با پزشک معالج در میان بگذراند.

 

از طرفی گفته می شود که قرار است از این نرم افزار یک اپلیکیشن نیز نوشته شود و در اختیار کاربران اسمارت فون ها قرار گیرد تا آنها نیز به کمک لنز دوربین خود، همیشه یک آینه الکترونیکی سه بعدی ویرایشگر، در جیب داشته باشند.

 

این طرح در

کنفرانس بین المللی پردازش تصویر

که در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می شود به طور رسمی معرفی خواهد شد.

فید نارنجی