ذره بین چهارم:فقط ما بلاگریم!

از ابزارهایی که در اکثر وبلاگ ها وجود دارد امکان قرار دادن لینک های مختلف از سایت ها و وبلاگ های دیگر در قالب وبلاگ است .

این لینک ها که با عناوین مختلفی همچون خوشمزه های من،خوشمزه های اینترنتی و لینکدونی در وبلاگ ها قرار دارد ،با توجه به قالبی که در وبلاگ ایجاد شده است در ساید بار و یا فوتر وبلاگ قرار می گیرد و علاوه بر اینکه بازدید کنندگان را از مطالب مفید دیگر وبلاگ ها مطلع می سازد،از وبلاگ هایی که لینک مطالب منتشر شده آنها در این لینکستان ها اضافه شده است حمایت می شود..

یکی دیگر از ابزارهای وبلاگ ها امکان لینک دادن  مستقیم به وبلاگ ها و سایت های دیگر جهت معرفی بیشتر آنها است و به این شکل با ورود بازدید کننده به وبلاگ، از وبلاگ های دیگر که می تواند در زمینه یکسان و یا متفاوتی مطالب خود را منتشر می کنند،  ورودی گرفت و به این شکل نیز از وبلاگ های دوستان حمایت کرد.

مطمئن هسم شما با موارد یاد شده به عنوان ابزارهایی جهت حمایت و معرفی دیگر وبلاگ ها آشنا هستید و در صورتی که شما نیز بلاگر باشید و در صورتی که وبلاگی را شخصا مدیریت کرده باشید از این روشها استفاده کرده اید.

معمولا وبلاگ ها لینک مطالب و یا لینک مستقیم وبلاگ هایی را در قالب وبلاگ خود اضافه می کنند که از لحاظ رتبه در گوگل و الکسا دارای جایگاه مناسبی بوده و دارای بازدید روزانه مشابهی داشته باشند تا به جایگاه خود از لحاظ رتبه آسیب نزنند.  اما به هر حال باید از وبلاگ های نو، در صورتی که دارای مطالب مناسب و با کیفیتی باشند نیز حمایت کرد تا جایگاه خود را در بین دیگر وبلاگ ها پیدا کرده و مدیران آنها از ادامه کار دلسرد نشوند.در این بین بلاگر های قدیمی در وبلاگ های خود، می توانند با قرار دادن لینک مطالب این وبلاگ ها حمایت خوبی از این تازه وارد ها داشته باشند ،در صورتی که به ندرت در این وبلاگ ها چنین لینک هایی را می توان مشاهده کرد.

در مورد وبلاگ های آی تی نویس چند وبلاگ مطرح وجود دارند که از دو امکان یاد شده به صورت نژاد پرستانه استفاده می کنند.این دوستان حتی در صورتی که مستقیما از وبلاگ های خارج از محدوده قلمرو ،بازدید نکنند به دلیل وجود امکانات بالای فید خوان ها و یا سایت های اشتراک گذاری همچون شیشلینک ،از مطالب دارای کیفیت بالای دیگر وبلاگ ها مطلع خواهند شدو یکی از باید های هر بلاگری مطلع بودن از جدید ترین مطالب منتشر شده وبلاگ هاست و مطمئنا این وبنویس های تازه وارد دیده می شوند. اما هیچ گاه لینکی از مطالب این تازه وارد ها را در این وبلاگ ها قرار نمی گیرد و یا به ندرت می توان چنین اتفاقی می افتد .

در حالت دوم ، لینک مستقیم به سایت ، در صورتی که شما در خواست تبادل لینک داشته باشید و وبلاگ شما از لحاظ رتبه جایگاه مناسبی داشته باشد  ،نه تنها حاضر به این کار نمی شوند ، حتی حاضر نمی شوند جواب ایمیل و یا کامنت شما را دهند.

هر چند هیچ اجباری جهت تبادل لینک و یا قرار دادن لینک مطالب در وبلاگ خود را ندارند،اما لینکدونی ها جهت معرفی بهترین لینک ها بدون در نظر گرفتن صاحبان وبلاگ ها،جهت قرار دان لینک ها بوده و در آموزش های سئو جهت بالا بردن جایگاه وبلاگ ها باید با وبلاگ های دارای جایگاه مناسبی هستند باید تبدل لینک داشت و این حرکت بلاگر های قدیمی با این اصل تضاد داشته و این در عدم رشد وبلاگ های تازه وارد تاثیر گذار خواهد بود.

اما با توجه به تصویر بالا، نمونه ی این گادفادرهای بلاگستان ،در ادامه معرفی می شود:

وبلاگینا به عنوان یکی از وبلاگ های آی تی نویس ،دارای مطالب کیفی مناسبی بوده و این حقیقت را که یکی ازشناخته شده ترین وبلاگ ها بوده و به عنوان یک منبع مناسب جهت آگاهی از آخرین اخبار ،محسوب می شود. این وبلاگ نیز با توجه به مقدمه آورده شده ، دارای لینکستان و لینک به دیگر وبلاگ ها ست. با نگاهی به لینک هایی که در قالب لینکستان این وبلاگ آورده شده است بیشترین لینک ها مربوط به وبلاگ  یک پزشک بوده و انگشت شمارند لینک هایی که به دیگر وبلاگ ها داده شده اند و جالب اینکه همین لینک های انگشت شمار نیز مربوط به وبلاگ های خاصی بوده و این روند دائما در حال تکرار است.  در به روزآوری آنها نیز بیش از نیمی از لینک ها از یک پزشک اند.اینکه یک پزشک دارای مطالب مفیدی بوده بر کسی پوشیده نیست اما هستند وبلاگ های دیگری که برخی از آنها از یک پزشک نیز دارای جایگاه بالاتری اند و مسلما از طرف مدیر وبلاگینا نیز دیده و خوانده می شود،حال اینکه چرا حمایت از این وبلاگ ها از طرف وبلاگینا صورت نمی گیرد و یک پزشک که خود دارای بیشترین دنبال کننده فیدی و بازدید مستقیم از وبلاگ است،جایگزین دیگر وبلاگ ها شده ،خود سوالی است و جای بحث دارد.

اما این پایان ماجرا نیست چرا که در لیست تبادل لینک وبلاگینا ،وبلاگ هایی را می توان یافت که خود یک چرخه محدود به دوستان را ایجاد کرده اند و کمتر از سایر وبلاگ ها وارد این محدوده شده اند.

با توجه به تصویر و وبلاگ هایی که به صورت های لایت شده اند وارد این چرخه دوستان می شویم:

از وبلاگینا وارد وبلاگ عصر نوشتن(Writeage) می شویم .در این وبلاگ نیز با توجه به وبلاگ های های لایت شده وارد وبلاگ پی سی دانلود شده و در انتها با یک پزشک از این چرخه خارج می شویم .در این چهار وبلاگ غیر از یک پزشک که اساسا هیچ گونه لینکی به سایر وبلاگ ها ندارد این حلقه دوستان رعایت شده و لینک به مطالب یکدیگر نیز به صورت همیشگی رعایت می شود.

هرچند این تبادل لینک هیچ مشکلی نداشته و مدیر وبلاگ در انتخاب لینک ها جهت قرار دادن در لینکستان خود، به دیگر وبلاگ ها مختار است و مسلما دوستان وبلاگ نویس در ارجحیت قرار دارند .معمولا این تبادل لینک ها به صورت سلیقه ای بوده و جایگاه و ارزش وبلاگ درخواست کننده جهت تبادل لینک نادیده گرفته می شود و وقتی با این دوستان جهت تبادل لینک ارتباط برقرار کنید ،نتیجه آن دلسرد کننده خواهد بود.

فوکوس:

وبلاگینا تمام اعتبار و جایگاه فعلی خود را مدیون یوزرهایی است که اکثر آنها خود وبنویس هستند و باید تعامل بهتری با دیگران داشته باشد،اما با توجه به موارد یاد شده ،عملا این طور نیست .متاسفانه چون مدیر وبلاگینا با اکثر بزرگان وب که به تازگی تحت عنوان فعالان وب یاد می شود،ارتباط خوبی دارشته و آن را از مصاحبه هایی که با این افراد داشته به دست آورده است،فقط از این دوستان به عوان یک ابزار جهت ارتقای جایگاه فعلی و حرفه ای تر شدن وبلاگینا استفاده می کند در حالی که اگر بازدید کنندگان فعلی خود را نداشت ،وبلاگینا وبلاگینا نبود…

وبلاگینا وقتی از یوزر های خود درخواست می کند تا سوال های خود را از شخص مصاحبه شونده بپرسند و تمامی سوال های ارسالی نیز از افراد آشنا به دنیای وبی بوده و اکثر آنها نیز خود بلاگر ند چطور وبلاگ ها و مطالب ایشان را نادیده گرفته و هیچ رد پایی از مطالب آنها در وبلاگینا وجود ندارد؟…

اما نکته قابل توجه در این گردش تبادل لینکی!،وجود لینک وبلاگ هایی در عصر نوشتن و پی سی دانلود  است که فقط محدود به دوستان نزدیک نمی شود.در واقع با توجه به لینک وبلاگ ها و سایت هایی که در وبلاگینا تحت عنوان همکاران وجود دارد انتظار می رفت با ورود به سایت و یا وبلاگ های این همکاران،آنها نیز مانند وبلاگینا فقط از دوستان نزدیک حمایت کنند در حالی که در این دو مورد به استثناء یک پزشک که لینک به دوستان ندارد،غیر از لینک دوستان نزدیک ،به سایت و یا وبلاگ های دیگری نیز لینک داده اند.در حالی که در وبلاگینا هیچ گونه توجهی به دیگر وبلاگ ها نمی شود.وبلاگ هایی که اگر از وبلاگینا بهتر نباشند ،می توان آنها را هم رده وبلاگینا دانست.

وبلاگینا تمام اعتبار و جایگاه فعلی خود را مدیون یوزرهایی است که اکثر آنها خود وبنویس هستند و باید تعامل بهتری با دیگران داشته باشد،اما با توجه به موارد یاد شده ،عملا این طور نیست .متاسفانه چون مدیر وبلاگینا با اکثر بزرگان وب که به تازگی تحت عنوان فعالان وب یاد می شود،ارتباط خوبی داشته و آن را از مصاحبه هایی که با این افراد داشته به دست آورده است،فقط از این دوستان به عوان یک ابزار جهت ارتقای جایگاه فعلی و حرفه ای تر شدن وبلاگینا استفاده می کند در حالی که اگر بازدید کنندگان فعلی خود را نداشت ،وبلاگینا وبلاگینا نبود.

وبلاگینا وقتی از یوزر های خود درخواست می کند تا سوال های خود را از شخص مصاحبه شونده بپرسند و تمامی سوال های ارسالی نیز از افراد آشنا به دنیای وبی بوده و اکثر آنها نیز خود بلاگر ند چطور وبلاگ ها و مطالب ایشان را نادیده گرفته و هیچ رد پایی از مطالب آنها در وبلاگینا وجود ندارد؟

چرا وقتی درخواست تبادل لینک داردن پاسخی دریافت نمی کنند؟

چرا از ده لینک لینکستان بیش از نیمی از آن از یک پزشک است؟

تنیجه ی این حرکت دوستان ایجاد وبلاگ هایی که صرف نظر از شکل محتوا ، منجر به تشکیل گروه هایی می شود که محدود به دوستان بلاگری بوده و در کل به بلاگستان فارسی که خود درگیر مشکلاتی از قبیل تولید محتوای مناسب،محدودیت در ایجاد و مدیریت وبلاگ و نبود نهاد حمایتی ست،ضربه زده و ورود افراد مستعد را به دلیل حمایت نشدن از طرف وبلاگ های شناخته شده محدود کرده و یا در صورت ورود به این وادی خیلی زود محو شده و مدیران این خانه های مجازی را خیلی زود دلسرد می کند.هرچند دید مناسبی نیز از ایجاد وبلاگ در ایران وجود ندارد و نمی توان انتظار داشت تا وبلاگ نویسی به عنوان یک  شغل ،  دیده شود اما چاپ مطالب وبلاگ ها در یک روزنامه کثیر الانتشار همچون جام جم نشان از رشد مناسب وبلاگ ها و بالارفتن کیفیت مطالب پست شده را دارد که نتیجه آن دیده شدن از طرف صاحبان قلم است.

پس باید لینک به مطلب و یا وبلاگ ها با توجه به محتوای وبلاگ بوده و نه یک نگاه صرفا جانب دارانه و حمایتی از افراد خاص .

مداد های مجازی شما

کامنت انتخابی این هفته از ذره بین سوم انتخاب شده که در آن خانم فرانک مجیدی در پاسخ کامنتم،به تعامل بیشتر با خوانندگان تاکید کردند.خیلی خوشحالم از این که ذره بین هفته گذشته در نهایت نتیجه بخش بود.

پی نوشت:

سوژه هایی که ذره بین گویا دنبال می کند:

۱-       نقض قانون کپی رایت

۲-       ایده های جدید وبلاگ ها(راه اندازی بخش های جدید در وبلاگ و …)

۳-       اشتباهات وبلاگ ها(چه در قالب و چه در محتوا و تصاویر)

۴-       مچ گیری خبر های دروغ (سهوا یا تعمدی)

۵-       سوتی های وبلاگ ها (اشتباهات تایپی و  کیفیت بد ترجمه و …)

۶-       بحث های بازدیدکننده هادربخش نظرات وبلاگ ها

۷-       نوشتن نقد های تند با موضوعات مختلف

۸-       مشکلات سایت ها(نداشتن صفحه درباره ما،مشکل دار بودن صفحه تماس با ما،لینکستان،سیستم کامنت گیری،اشتراک گذاری مطالب و …)

۹-       درج تبلیغات و مطالب زرد(مارک لباس یک مدیر شاخص و …)

۱۰-    و …

خیلی از این سوژه های خبری رو شما همراهان همیشگی و البته دوستان جدید گویا آی تی می تونید به ما بدین تا اونها رو در قالب یه مقاله مفصل تو ذره بین منتشر کنیم و اگه دوست داشتین اون مطلب به اسم شما باشه که در این حالت شما باید لینک ها،عکس ها و بخشی از اسناد احتمالی رو برای ما بفرستین تا در صورت صحت خبر ،اون سوژه ارسالی تو ذره بین قرار بگیره. خواهشی که از شما دارم اینه که به هیچ وجه مطالب ارسالی تون خصومت شخصی با شخص یا اشخاص نباشه و اگه خواستین افشاگری یا بر عکس تقدیری از به قول اصطلاح جدیدی که همه گیر هم شده از فعال وبی داشته باشین، کاملا مستدل باشه  و نه بر داشت شخصی شما .هر چند میشه خیلی از این ابهاماتی که در بعضی اتفاقات وبی وجود داره رو جمع کرد و قضاوت رو به مخاطب سپرد یعنی یه موضوع خاص رو که در بعضی وبلاگ ها به اون پرداخته شده رو یه جا جمع کرد و نظر کاربران رو در مورد اون موضوع گرفت.

منتظر سوژه های ناب شما جهت درج در ذره بین هستم…

مطالب مرتبط

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

این نوشته در فال,گوناگون ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.