سود ۶۰۰ میلیون دلاری ویندوز فون برای مایکروسافت

ویندوز فون سود 600 میلیون دلاری نصیب مایکروسافت کرد

وب سایت

Seattle PI

، روی امور مالی مایکروسافت در سال ۲۰۱۱ تمرکز کرده و اعداد و ارقامی را به وب تحویل داده که نشان می دهند ویندوز فون و ویندوز موبایل، تا چه اندازه به مایکروسافت سود رسانده اند. در همین حال اعلام شده که نوکیا و مایکروسافت در هفدهم همین ماه، کنفرانس خبری مشترکی را میزبانی خواهند کرد. این بحث می تواند برای طرفداران سیستم عامل ها جذاب بوده و چشم انداز خوبی را از آینده ویندوز در بازار موبایل ترسیم کند. اگر علاقه مند هستید، این مطلب را دنبال کنید.

 

برای شروع باید گفت که این اعداد و ارقام بخشی از سود مایکروسافت در بخش سرگرمی است. سودی که مایکروسافت از این بخش کسب کرده برابر ۸ میلیارد و ۷۱۶ میلیون دلار بوده است که از این مقدار ۸ میلیارد و ۱۰۳ میلیون دلار از ایکس باکس حاصل شده است. پس با یک تفریق ساده بقیه سود را ۶۱۳ میلیون دلار می یابیم.

 

نکته این جاست که این ۶۱۳ میلیون دلار فقط شامل ویندوز فون و ویندوز موبایل نمی شود. بلکه سود حاصل از دستگاه هایی مانند Zune ، Mediaroom ، Surface و سایر سخت افزار های بخش سرگرمی را هم دربر می گیرد.

 

سیستم عامل ویندوز فون مایکروسافت، نوامبر سال گذشته در آمریکا معرفی شد. پس در ذهن داشته باشید که برای تقریبا نیم سال مالی، مایکروسافت در حال فروش پلتفرم قدیمی ویندوز موبایل بوده است.

steve_ballmer_gt_steve_balmer_lt_a_gt.jpg

مایکروسافت تا کنون روی این که نشان دهد ویندوز فون چقدر خوب عمل کرده است، بسیار با محتاط بوده. در واقع، ما تا کنون همه جور آمار و ارقامی از مایکروسافت دیده ایم؛ به جز آمار رسمی فروش ویندوز فون. از سوی دیگر، یکی از جالب ترین حرف هایی که در مورد موفقیت ویندوز موبایل شنیده شده سخنان استیو بالمر بوده است. او در کنفرانس جهانی شرکای مایکروسافت، هنگامی که به ویندوز فون رسید اشاره کرد: “در یک سال گذشته، ما از «خیلی کوچک» به …. «خیلی کوچک» رسیدیم”!

 

یک نکته دیگر هم در مدت حضور ویندوز فون دربازار پدیدار شد و خیلی ها را آزار داد. معمولا کاربران مایکروسافت انتظار به روز رسانی چندباره سیستم عاملشان را دارند. اما مایکروسافت اعلام کرد که آپدیت ویندوز فون، برای تمام گوشی های ویندوز فونی در دسترس نخواهد بود! حتی اپراتور ورایزون تعدادی از گوشی های تحت ویندوز فون ۷ را به طور قرار دادی با قیمت ۱ سنت عرضه کرد. اما ظاهرا این نکته هم کمک زیادی به افزایش سهم کاربران این سیستم عامل نکرده است!

 

حالا این ۶۰۰ میلیون دلار سود، در مقابل چیزی که iOS به اپل داد؛ زیاد به نظر نمی رسد. می دانیم که در فصل مالی گذشته، فقط آیفون توانسته ۱۳٫۳ میلیارد دلار سود به اپل وارد کند. اما این در حالی است که اپل کاربرانش را به پلتفرم و اکوسیستم انحصاری خودش محدود می کند و شاید اگر این محدودیت نبود، هم اکنون شاهد آمار متفاوتی می بودیم. اما به هر حال این روز های اول زندگی ویندوز فون است و قطعا به زودی همه چیز تغییر می کند.

http://narenji.ir/sites/default/files/articleimage/1015/11/1_34.jpg?1308850057

حالا ما باید حسابی منتظر باشیم تا ببینیم آینده چه حوادثی را برای ویندوز فون دربر دارد. مخصوصا وقتی که نوکیا هم به عنوان یک شریک تجاری مطرح، می خواهد شروع به استفاده از ویندو فون مایکروسافت کند. حتی مایکروسافت به نوکیا اجازه سفارشی سازی ویندوز فون را هم داده است. پس شاید در


کنفرانس خبری ۱۷ آگوست

شاهد ابداعات و نو آوری های جالبی روی این سیستم عامل باشیم. به هر حال بر طبق تصاویر و ویدئو هایی که از اولین تلفن ویندوز فونی نوکیا درز کرده اند، شاهد بدنه ای شبیه نوکیا N9 خواهیم بود. البته این هم قطعی نیست و باید ۱۵ روز دیگر صبر کنیم.

 

در نهایت می توان گفت سود ۶۰۰ میلیون دلاری ویندوز فون و ویندوز موبایل، در مقایسه با این بازار بزرگ عدد کوچکی است. اما واقعیت این است که نباید ویندوز فون تازه کار را با آی.او.اس ۴ ساله مقایسه کرد. باید منتظر باشیم و ببینیم که ۱۵ روز دیگر در کنفرانس مشترک نوکیا و مایکروسافت چه اتفاقات مهیجی برای نوکیا و ویندوز فون روی می دهد. شما در این مورد چه فکر می کنید؟

فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.