آدوبی Edge، ادامه قصه «وب بعد از فلش»

نمایی از رابط کاربری این نرم افزار

زمانی که استیو جابز روی عدم ساپورت فلش روی آیپد پا فشاری می کرد چه حسی داشتید؟ زمانی که اعلام شد سافاری روی iOS از HTML 5 پشتیبانی می کند چطور؟ خبر پشتیبانی از نسخه های جدید فلش روی تبلت ها و گوشی های اندرویدی به شما چه ذهنیتی داد؟ فراگیر شدن مرورگر های HTML5 روی تبلت ها و موبایل ها چطور؟

 

خبر ها و جهت گیری های ضد و نقیض زیاد است. اما مساله این جاست که خود آدوبی هم به سراغ HTML5 آمده و با ابزار جدیدش یعنی Edge، خود را برای وب بعد از فلش آماده کرده است. Edge نرم افزار جدیدی است که از امروز قابل دانلود است و هدف شاخصی هم دارد: اج می خواهد یک ابزار طراحی محتوای متحرک و تعاملی باشد که به طراحان وب اجازه دهد تا انیمیشن را با روش هایی مشابه فلش ساخته و در وبسایت هایی که از استاندارد های HTML و جاوا اسکریپت و CSS پشتیبانی می کنند؛ به کار ببندد.

 

اگر کمی بیشتر وارد فلسفه Edge بشویم، می بینیم ادوبی تلاش دارد که Edge را به عنوان یک انتخاب جذاب به توسعه دهندگان وب بشناساند. نسخه اول این نرم افزار رایگان بوده و البته هنوز در مرحله بتا قرار دارد. مهم تر این که این اولین نسخه از برنامه ای است که آدوبی می خواهد آن را به کمک سایر توسعه دهندگان وب، با استاندارد های باز توسعه دهد. در واقع، با توجه به گفته شرکت آدوبی، Edge هم اکنون حتی بتا هم نیست! آدوبی در حالی این اپلیکیشن را منتشر که اج حتی به جایی نرسیده که بخواهد بتا باشد. به نوعی این شرکت تلاش دارد بفهمد که چه توسعه دهندگانی می خواهند بیشتر با این برنامه کار کنند و در آن ماهر شوند. به هر حال اگر تصمیم به دانلود کردن اج دارید، باید بدانید که هم اکنون ابزاری بسیار ساده (اما کار آمد) را دریافت خواهید کرد.

 

اما سادگی تا چه حد؟ اج هم اکنون به طرح بندی های ساده ی صفحات و انیمیشن های ابتدایی محدود است. کاربران اپلیکیشن هایی که از نوارزمان (Time Line) استفاده می کنند، به سرعت با رابط کاربری ساده و تایم لاینی که برای انیمیشن های HTML5 در این نرم افزار تعبیه شده است؛ ارتباط برقرار خواهند کرد.

 

البته، مانند نرم افزار هایی همچون Dreamweaver، شما باز هم می توانید به طور مستقیم به کد ها دسترسی داشته باشید. اج کد های شفاف و واضحی را تولید می کند. اما چون هنوز یک محصول اولیه در اختیار داریم، نباید انتظار کار های سخت را داشته باشید.

edge-1screenshot072711.jpg

فنی تر این که Edge در ابتدا برای مرورگر هایی طراحی شده است که مبتنی بر موتور WebKit هستند. جالب است بدانید آدوبی خود به توسعه موتور وب کیت کمک کرده و مرورگر داخلی این اپلیکیشن هم بر مبنای وب کیت است.

 

بنظر می آید که ادوبی می خواهد قدم اول را محکم بردارد. این یعنی فلش بیش از پیش به مرگ نزدیک می شود. حالا خود آدوبی هم دارد زیر پای این فناوری را خالی می کند و البته نباید نقش اپل را در شروع شدن این فرایند نادیده گرفت. حالا موضوعات زیادی برای بحث وجود دارند : شما چه تجاربی با ابزار های توسعه وب آدوبی داشته اید؟ چه خاطراتی با فلش دارید؟ HTML5 را چگونه می بینید و چقدر به کوچ کردن به آن علاقه مند شده اید.

 

فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.