خداحافظی گوگل با آزمایشگاه ایده ها و پروژه ها

مثل اینکه گوگل لبز قرار است راه دایناسورها را ادامه دهد، اما میراث آن باقی خواهد ماند. این سرویس گوگل که مکانی برای آشنایی کاربران با کلک ها، راه حل ها و گجت های نوپای گوگل بود، به زودی کرکره را پایین خواهد کشید، تا به مهندسان گوگل اجازه دهد تلاش شان برای تولید نرم افزارها را بر طبق اهمیت و ضرورت دسته بندی کنند.


گوگل لبز

مکانی بود که مهندسان این شرکت، ایده های اولیه شان را در آن مطرح می کردند و در دسترس کاربران علاقمند می گذاشتند. آنگاه پس از دریافت بازخورد کاربران و میزان استقبال از هر ایده، گوگل در مورد فعالیت منسجم بر روی آن، برای توسعه و ارائه رسمی تصمیم گیری می کرد. اما به نظر می رسد قرار است مهندسان گوگل به کارهای مهم تری برسند که دیگر وقتی برای لبز ندارند. احتمالا تمرکزی بیشتر روی گوگل پلاس.

بیل کوگران مدیر اجرایی گوگل طی پستی با عنوان «

تیرهای بیشتر در تیردان های کمتر
»‌ در

وبلاگ رسمی گوگل

گفته: «اگر بخواهیم موقعیت های استثنایی پیش روی مان را از دست ندهیم، تمرکز بهتر و بیشتر امری اجتناب ناپذیر است. به دلایل فراوانی، مجبوریم که به تجربیات و آزمایشات لبز پایان دهیم. اما محصولات و تکنولوژی های موجود در لبز را به محیط دیگر محصولات رسمی مان انتقال می دهیم. بسیاری از محصولات لبز برنامه های اندروید بودند که اکنون از طریق

بازارچه اندروید
در دسترس کاربران قرار دارند. محل و شیوه جابجایی دیگر محصولات موجود در گوگل لبز را هم از طریق وبلاگ رسمی گوگل اعلام خواهیم کرد.»

کوگان نوشته است مطمئنا قدرت پیش برنده ای که در پشت گوگل لبز بود، برای سرعت بخشیدن به دیگر ابداعات این شرکت به کار گرفته خواهد شد، که یکی از آنها پروژه گوگل پلاس بود که در ماه گذشته رونمایی شد. البته گوگل تاکید کرده است که آزمایشگاه های موجود درون محصولات رسمی این شرکت همچون

جیمیل لبز
و

مپز لبز
طبق روال سابق به کارشان ادامه خواهند داد و تعطیل نمی شوند.

خب، حالا که گوگل لبز در حال حرکت به سوی غروب خورشید است، چه اتفاقی قرار است بیافتد؟ احتمالا شاهد ارائه محصولات جدیدی از گوگل خواهیم بود. زیرا قرار نیست که شرکت بزرگی مانند گوگل فقط بایستد و سبقت رقبا را تماشا کند. شاید هم با نبودن محیطی برای تست محصولات و ارائه عمومی غیر رسمی آنها، شما شاهد شکست های بیشتری در پروژه های گوگل باشید،

گوگل باز

را که به خاطر دارید. یک باهوش! پیشنهاد کرده بود که این ابزار پیام رسانی را بدون تست در گوگل لبز، مستقیما به کاربران عرضه کنیم.

خب به نظر گوگل با مدیریت جدیداش در حال انجام یک خانه تکانی حسابی است. باید رفتار و حرکات بعدی آن را زیر ذره بین ببریم تا ببینیم این اتفاقات غیرعادی و اهداف مهم گوگل چه هستند که چنین تغییرات بنیادینی را نیاز دارند و چه تناسبی با

گوگل پلاس

دارند. شاید گوگل تصمیم دارد لبز را برای توسعه یک پلتفرم درون جی پلاس قربانی کند. در حال حاضر جی پلاس پلتفرم مناسبی برای اپلیکیشن ها (مثل فیس بوک) ندارد یا حداقل نتوانسته چنین چیزی را خوب جا انداخته و عرضه کند.

شما تا چه اندازه از گوگل لبز استفاده می کردید و برای چه پروژه هایی دلتان تنگ خواهد شد؟ پیش بینی می کنید حرکت غافلگیر کننده بعدی گوگل چیست؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.