دانشمندان کانادایی مغز شما را می خوانند

دست تان خوانده میشود

دانشمندان دانشگاه اونتاریوی غربی بعد از مدتها بررسی تصاویر ام-آر-آی فعالیتی (fMRI) اکنون ادعا می کنند که قادرند تنها با کمک تصاویر ام آر آی پیش بینی کنند که فرد قصد دارد چه حرکتی را با دست خود انجام دهد.آنها با مقایسه تصاویر مربوط به فعال شدن مناطق مختلف مغز در تصاویر مغناطیسی فعالیت مغز، ارتباطی را بین این فعالیتهای مغزی و حرکتی که عضله ها انجام خواهند داد، پیدا کرده اند. بنابراین می توانند حدس بزنند که مغز اکنون در حال صدور چه دستوری برای عضله های دست است.


پژوهشگران می توانند بر اساس همین تصاویر تعیین کنند که وقتی فرد دستش را به سمت یک وسیله دراز می کند آیا می خواهد آن را از بالا بردارد، یا از پایین بگیرد، یا تنها می خواهد دستش را به آن وسیله برساند.


فایده این تحقیق بیشتر از همه می تواند متوجه معلولین حرکتی باشد تا بتوانند از دستگاه هایی بهره بگیرند که بر اساس فرامین مغز بیمار، قادر به فعال سازی اندامهای مصنوعی باشند.


در ضمن چنین تحقیقاتی در صورت گسترش می توانند به شناخت بهتر عملکرد مغزی و حتی احتمالا خواندن افکاری که از مغز می گذرد منجر شوند. خبر خوب این است که به نظر می رسد تا ساخت اندامهای مصنوعی کنترل شونده توسط مغز فاصله زیادی نداریم و خبر خوبتر این است که زمان زیادی تا رسیدن به تکنیک خواندن افکار باقی است.قبل از اینکه هرگونه نگرانی در مورد احتمال تفتیش عقاید و از بین رفتن حریم شخصی ایجاد شود، باید بگوییم که این خواندن مغز، فعلا فقط در حد پیش بینی دستورات مربوط به عضلات است و علاوه بر آن، تنها به کمک دستگاههای عریض و طویل ام آر آی ممکن است، بنابراین فعلا خطر لو رفتن افکار برای هیچ کسی وجود ندارد.


فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.