۸ مرز خاکی پر خطر جهان + عکس

در تعاریف بین المللی مرز به خط فاصل میان دو کشور گفته می‌شود. مرز مهمترین عامل تشخیص و جدایی یک کشور از کشور همسایه‌ است. تعیین مرز مهمترین دلیل برای عدم ایجاد تنش بین کشورهای همسایه و شناخت مالکیت هر کشور است اما با این وجود مرز خود می تواند به عامل تنش تبدیل شود بویژه زمانی که محل مرزها بین دو کشور مورد اختلاف باشد.

8 مرز خاکی پر خطر جهان + عکس


به گزارش دادنا و به نقل از مجله “فارین پالیسی” برخی از مرزهای مشترک دنیا به دلیل عدم وجود قانون منسجم و ناتوانی دولت های مرکزی در برخورد با عوامل خطرآفرینی مانند گروه های تروریستی و کارتل های قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان به مرزهایی خطرناک تبدیل شده اند. در گزارش این مجله، به برخی از خطرناک‌ترین مرزهای دنیا اشاره شده است، مرزهایی که در آن جان بسیاری از انسانها هنگام عبور قانونی یا غیرقانونی از دست رفته و این در حالی است که برخی از کشورهای اروپایی عملاً مرزهای خود را فقط روی نقشه حفظ کرده اند و عملاً هیچ مانع فیزیکی در بین مرزهای کشورشان وجود ندارد.

۱- مرز افغانستان و پاکستان. مرز مشترک ۲۴۰۰ کیلومتر

مرز افغانستان و پاکستان. مرز مشترک 2400 کیلومتر

در مرز مشترک بین این دو کشور بی قانونی موج می زند. حضور گروه های تروریستی خطرناکی مانند القاعده، طالبان و برخی دیگر از گروههای شبه نظامی و رفت و آمد دائمی آنان در بین دو مرز کشور، یکی از خطرناکترین مناطق و مرزهای دنیا را بوجود آورده است. مرزبانان افغانستان و پاکستان بویژه در ولایت وزیرستان به یکدیگر تیراندازی کرده و بسیاری از مردم محلی در این منطقه کشته شده اند. این منطقه یکی از بهترین مناطق دنیا برای مخفی شدن و فرار کردن تروریست های مشهوری مانند بن لادن بوده است.

 

 

2- مرز کره شمالی و کره جنوبی. مرز مشترک ۲۴۰ کیلومتر

مرز کره شمالی و کره جنوبی. مرز مشترک 240 کیلومتر

تجمع نیروهای نظامی دو کشور در مناطق مرزی بسیار بالا است و یکی از نیروگاه های هسته ای کره شمالی نیز در نزدیکی مرز دو کشور قرار دارد. یک میلیون مین در مرز مشترک دو کره وجود دارد. از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۸ میلادی که دو کشور به دو منطقه تحت نفوذ روسیه و غرب تقسیم شد، این تقسیم کشور منجر به درگیری طولانی مدت شده است.

 

3- مرز کره شمالی و چین. مرز مشترک ۱۴۰۰ کیلومتر

مرز کره شمالی و چین. مرز مشترک 1400 کیلومتر

دسته های عظیم مهاجران فراری از سمت کره شمالی به مرزهای چین آنقدر تکرار شده است که کره شمالی تصمیم گرفته در مرز خود با چین‌ در امتداد رودخانه‌ یالو حصار بکشد. ده‌ها هزار نفر از اتباع‌ کره‌ شمالی‌ در سال‌های‌ اخیر به‌ سبب‌ گرسنگی‌ و فشار اقتصادی‌ با عبور از مرز وارد چین‌ شده‌اند که‌ این‌ مسئله‌ بر روابط دوجانبه‌ پکن‌ و پیونگ‌ یانگ‌ تأثیر گذاشته‌است‌‌. صدها هزار نفر از اتباع‌ کره‌شمالی‌ در شمال‌شرقی‌ چین‌ مخفیانه‌ زندگی‌ می‌کنند‌. این‌ افراد اغلب‌ به‌ امید کسب‌ اجازه‌ اقامت‌ دائمی‌ در کره‌جنوبی‌،‌ به‌ مغولستان‌ یا سایر کشورهای‌ جنوب‌ شرقی‌آْسیا سفر می‌کنند‌.

 

4- مرز اسرائیل و سوریه. مرز مشترک ۸۰ کیلومتر

مرز اسرائیل و سوریه. مرز مشترک 80 کیلومتر

تنش روزافزون بین اسرائیل و سوریه از زمان جنگ سال ۱۹۶۷ تاکنون ادامه داشته است. بلندی های جولان از سوی اسرائیل اشغال شده است و این امر به خودی خود بر تنش های جاری افزوده است.

 

5- مرز هند و پاکستان. مرز مشترک ۲۸۰۰ کیلومتر

مرز هند و پاکستان. مرز مشترک 2800 کیلومتر

تاکنون سه بار در مناطق مرزی هند و پاکستان جنگ بین این دو کشور رخ داده است و نزدیک به ۱۱۵ هزار نفر در این مناطق کشته شده اند. هر دو کشور دارای تسلیحات اتمی هستند که به خطرناک تر شدن اوضاع در دو سوی مرزها منجر شده است. این کشور در سال ۱۹۴۷ میلادی به عنوان یک دولت و کشور جدید و به رهبری “محمدعلی جناح” از هندوستان جدا شد و اوضاع آن نامناسب تر شد. این دو کشور از هنگام استقلال پاکستان از هند، تاریخ بسیار پرتنشی بویژه در کشمیر داشته اند.

 

6-مرز آمریکا و مکزیک. مرز مشترک ۳۱۰۰ کیلومتر

مرز آمریکا و مکزیک. مرز مشترک 3100 کیلومتر

از سه سال پیش تاکنون ۴۰ هزار نفر تاکنون در مکزیک کشته شده اند که نیمی از آنان در مرز مشترک این کشور با آمریکا به قتل رسیده اند. بسیاری از این قتل ها و ناآرامی ها به خاطر وجود کارتل های مواد مخدر در کشور مکزیک است که فعالانه به آمریکا مواد مخدر قاچاق کرده و گاهی نیز در زمینه قاچاق انسان در داخل مرزهای آمریکا فعالیت می کنند.

۷- مرز سودان و جنوب سودان. مرز مشترک ۲۱۰۰ کیلومتر

مرز سودان و جنوب سودان. مرز مشترک 2100 کیلومتر

هزاران نفر پس از آغاز جنگ در منطقه دارفو در جنوب سودان در اثر کاشت مین در مرز بین دو منطقه شمالی و جنوبی کشته شدند. این درگیری میان ارتش سودان در مقابل جدایی طلبان است. گفتنی است تاکنون سازمان ملل متحد موفق به فرستادن صلح‌بان به این منطقه نشده چرا که این امر با مخالفت شدید دولت مرکزی سودان روبرو شده‌ است. اکنون امنیت این منطقه تنها به دست ۱۰ هزار صلح‌بان اتحادیه آفریقا است که به خاطر محروم بودن از امکانات کافی عملاً کارایی چندانی ندارند. در آوریل ۲۰۰۸ رئیس اداره امور انسانی سازمان ملل متحد اعلام کرد که در اثر نزاع دارفور در غرب سودان تاکنون حداقل حدود ۳۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

8- مرز کلمبیا و ونزوئلا. مرز مشترک ۲۰۰۰ کیلومتر

 

مرز کلمبیا و ونزوئلا. مرز مشترک 2000 کیلومتر

بسیاری از گروه های شورشی و کارتل های مواد مخدر بین مرز این دو کشور آمریکای جنوبی در حال رفت و آمد هستند و درگیری های خونباری نیز بین آنها با هم و با ارتش دو کشور رخ می دهد. چندی پیش نیز رئیس جمهوری ونزوئلا به نیروهای این کشور در مرز با کلمبیا دستور آماده باش برای برخورد با تنش های احتمالی با کلمبیا را داده است. همچنین اتهام زنی ”آلوارو اوریبه” رئیس جمهوری کلمبیا به دولت چاوز درباره حمایت از گروه چپگرای “فارک” در کلمبیا عامل دیگری در افزایش تنش ها بین مرز دو کشور شده تا جایی که این تنش به حوزه دیپلماتیک و فراخوانی سفیر کاراکاس از بوگوتا نیز کشیده شد.
بازنشر : آلامتو
به نقل از : dadna.ir

آلامتو | سرگرمی,عکس,کلیپ موبایل,فال,اس ام اس,بازی آنلاین

این نوشته در فال,گوناگون ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.