دانلود مستند زندگی پلیکان ها

http://dl2.alborzdownload.com/user2/01/picture/2/2-8/Outback-Pelicans.gif

Pelicans

پلیکان ها از جمله عجایب خلقت هستند

آنها پرندگانی ماهیخوار هستند و به شیوه ای کاملا منحصر به فرد ماهیگیری می کنند. منقار آنها کیسه های محکم و بزرگ دارد. آن را به داخل آبگیر فرو می کنند و با منقار باز بالای آب پرواز یا شنا می کنند و در نتیجه مقدار زیادی آب به همراه ماهی را در منقار خود ذخیره می کنند، آنگاه با بال های قوی خود از سطح آبگیر بلند شده و در کناری به آسودگی غذایشان را می خورند.


گاه پلیکان های والد، کیلومتر ها با همین وضعیت پرواز می کنند تا ماهی تازه برای فرزندان خود ببرند. پلیکان پاخاکستری، یکی از گونه های پلیکانی است که در ایران آشیان دارد و البته خیلی کم در ایران زادوولد می کند. بیشترشان مهاجر هستند و در زمستان ها به ایران می آیند و در نوار های ساحلی جنوبی ایران بوفور دیده می شوند.


پلیکان های پاخاکستری با پلیکان های سفید، شباهت های بسیار زیادی دارند و به این راحتی نمی توان آنها را از هم شناسایی کرد. آنها در دسته های بزرگ و در ارتفاع بالا به صورت بال باز پرواز می کنند و به هنگام پرواز، سرشان را به عقب روی شانه ها قرار می دهند. این پرنده خیلی زیاد مورد تهدید شکار نبوده ، اما براحتی در فهرست پرندگان بشدت در معرض انقراض در ایران قرار گرفته است.

مهم ترین دلیل این امر این است که سکونتگاه آنها که مناطق تالابی داخل ایران است، بشدت تخریب شده است. مثلا تالابی مثل تالاب پریشان که روزگاری از مهم ترین مامن های این پرندگان بوده، امروزه به معنای واقعی پریشان شده و جز نام، چیز دیگری از آن باقی نمانده است.
یکی از رفتار های وحشیانه ای که انسان با پلیکان ها (بخصوص پلیکان های پاخاکستری) کرده، استفاده از آنها در صید ماهی بوده است. برخی صیادان، پلیکان ها را در گرسنگی مفرط نگاه داشته و به گردنشان، طوق پلاستیکی ای می انداختند تا نتوانند ماهی های صید کرده را ببلعند. با رها کردن پلیکان های گرسنه، آنها حریصانه به صید ماهی می پردازند و صیادان هم ماهی هایی که پلیکان ها شکار کرده، ولی نمی توانند ببلعند را از چنگشان درمی آورند.

http://dl2.alborzdownload.com/user2/01/picture/2/2-8/Outback-Pelicans1.gif

Pelicans1

حجم برنامه: ۱۴۰۰ مگابایت

دانلود :لینک مستقیم

پسورد فایل فشرده : www.alborzdownload.com

منبع :www.AlborzDownload.com

 

البرز دانلود – دانلود رایگان نرم افزار

این نوشته در دانلود ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.