توصیه های اورژانسی به کنکوری ها

توصیه های اورژانسی به کنکوری ها

مسوول آموزش مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم برخورداری داوطلبان کنکور از خواب کافی بویژه در شب‌ برگزاری آزمون، گفت: داوطلبان باید بدانند که با کم‌ خوابی بخش زیادی از حافظه‌شان را برای صبح امتحان از دست داده‌اند چرا که به خاطر آوردن مجدد اطلاعات پس از یک دوره کم خوابی مقداری سخت خواهد بود.

 
دکتر صفیه عشوری مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، نسبت به استفاده بیش از حد قهوه به منظور بیدار ماندن برای درس خواندن هشدار داد و گفت: این تصور که قهوه یا چای به بیدار ماندن فرد کمک می‌کند، تصوری اشتباه است. هر چند به اندازه مصرف کردن این مواد در زمان مناسب اشکالی ندارد، اما خوردن بیش از حد آن می‌تواند باعث افزایش اضطراب و حتی اختلال در ریتم قلب شود.
 
وی با اشاره به نکات تغذیه‌ای موثر در به یاد آوردن اطلاعات، گفت: غذای اصلی مغز گلوکز یا همان قند ساده است بنابراین باید در جلسه برگزاری آزمون این ماده غذایی به میزان مناسب به مغز برسد.
 
عشوری مقدم به داوطلبان کنکور توصیه کرد که با شکم خالی سر جلسه آزمون حاضر نشوند و ادامه داد: در صورتی که آزمون صبح برگزار می‌شود لازم است صبحانه کامل اما سبک مصرف شود. این صبحانه می‌تواند شامل نان، پنیر و گردو باشد. اما ترجیحا بهتر است مقداری از یک ماده غذایی شیرین مانند عسل یا مربا در وعده صبحانه مصرف شود. همچنین باید از مصرف غذاهای سنگین، پرچرب و حجیم از جمله مصرف خامه در این وعده غذایی به شدت پرهیز شود چرا که در این صورت تمرکز جریان خون به سمت معده و سیستم گوارش خواهد بود و خون رسانی مناسب به مغز که نقش اصلی را در فرآیند به خاطر آوردن مطالب دارد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
مسوول آموزش اورژانس کشور با تاکید بر لزوم فراهم آوردن محیطی آرام در منزل از سوی والدین گفت: شرط اصلی کاهش استرس در داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان برقراری محیط آرام است. بنابراین توصیه می‌شود که در ایام برگزاری امتحانات کنکور از مهمانی‌ها و مسافرت‌های غیرضروری پرهیز شود.
 
وی گفت: همچنین لازم است از استرس وارد کردن بیش از حد به داوطلبان خودداری شود چون گاهی احساس می‌شود والدین استرس بیشتری از دانش‌آموزان دارند. بنابراین کنترل استرس در دانش‌آموزان، ناشی از یک تعامل دو طرفه میان دانش‌آموز و الدین است. این در حالی است که مقدار کم اضطراب مفید بوده و باعث می‌شود فرد خود را برای امتحان آماده کند.
 
وی همچنین با تاکید بر ضرورت آشنایی مراقبان کنکور با نحوه مقابله با حوادث احتمالی و عوارض اضطراب در جلسه آزمون گفت: اما از آن مهم‌تر پیشگیری از بروز حالات اضطرابی است.
 
عشوری مقدم، گرگرفتگی، گرفتگی عضلات، سردرد، بی خوابی، کاهش و یا افزایش شدید اشتها، تنگی نفس، تعریق فراوان، تپش قلب، خشکی دهان و علایم گوارشی چون دل پیچه، اسهال و یبوست‌های طولانی، تکرر ادرار را از علایم اضطراب برشمرد و افزود: نتیجه نهایی این علایم کاهش تمرکز و توجه فرد است که حتی می‌تواند منجر به بروز پدیده «غش» شود.
 
وی افزود: داوطلبان کنکور با سابقه هرگونه غش و یا سنکوپ در تاریخچه پزشکی خود باید پیش از حاضر شدن در جلسه کنکور برای مشاوره به پزشک متخصص مراجعه کنند.
 
مسئول آموزش مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: گاهی یک مشاوره روانشناسی ساده در کاهش اضطراب فرد سودمند است.
 
دکتر عشوری مقدم، به همراه داشتن آب میوه شیرین و شیرینی کوچکی چون نقل را در موارد درمان افت قند خون موثر برشمرد و افزود: ‌هرچند اضطراب عامل محرکی برای ایجاد انگیزه و توان بیشتر به شمار می‌رود، اما اضطراب شدید، توانایی و سرعت عمل فرد را کاهش می‌دهد.
 
مسئول آموزش مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور، افزود: چنانچه داوطلب به تنگی نفس دچار شد او را به حفظ آرامش و خونسردی به همراه تنفس عمیق (دم و بازدم) توصیه ‌کنید.
 
وی در پایان به منظور پیشگیری از بروز عوارض استرس در داوطلبان کنکور توصیه کرد که داوطلبان در جلسه آزمون با آمادگی و مطالعه کافی حاضر شوند‌ و گفت: کاهش اضطراب والدین برای جلوگیری از انتقال آن به فرزندان، ‌دور کردن تفکرات منفی و نداشتن انتظار بیش از حد و در نهایت توکل به خدا از عوامل موثر در کاهش میزان بروز اضطراب در داوطلبان کنکور سراسری است.

 
منبع: Isna.ir

گردآوری: آلامتو

 

آلامتو | سرگرمی,عکس,کلیپ موبایل,فال,اس ام اس,بازی آنلاین

این نوشته در فال,گوناگون ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.