UT-1، چاق ترین حفار در عمیق ترین نقطه دنیا

امیدوارم که

توربین بادی ۱۸۷ متری Vestas

را فراموش نکرده باشید. حال می خواهیم از فراز آسمان به عمیق ترین نقطه اقیانوس ها سفر کنیم. رکورد جهانی بیشترین عمقی که انسان با لباس غواصی پایین رفته ۳۳۰ متر است. به نظر جالب و تاثیرگذار می رسد، اما وقتی از خطوط ارتباطی بین اقیانوسی در عمق ۲۰۰۰ متری دریا صحبت می شود، باید انسان ها را روی آب رها کنیم و سراغ حفار های

ROV
برویم.

ROV یک ماشین بدون سرنشین است که توسط کابل ویژه ای به کشتی هدایت کننده بر روی آب متصل است‫.‬ این کابل اطلاعات، فیلم و عکس ها را از ROV به کشتی، و از کشتی به ماشین منتقل می کند‫. ‬اتاقک کنترل این ماشین در روی کشتی، همانند کابین خلبان هلیکوپتر است و کاربر دستگاه، طبق عکس ها و فیلم های دریافتی آن را با جوی استیک پایین فرستاده و به اطراف هدایت می کند‫.‬

توسعه ROVها از دهه ۱۹۶۰ توسط نیروی دریایی ارتش آمریکا آغاز شد. هدف از این کار، انجام عملیات نجات در اعماقی بود که برای انسان، کار در آن غیرممکن بود. برای مثال در سال ۱۹۶۶ هنگامی که یک هواپیمای B‪-‬۵۲ حامل یک بمب اتمی در دریای مدیترانه سقوط کرد، آنها از چنین ابزارهایی برای پیدا کردن بمب استفاده کردند. در دهه ۱۹۸۰ ROVها نقش مهمی در استخراج نفت از قسمت عمیق اقیانوس ها را بر عهده داشتند. همچنین به منظور حفاظت از کابل های ارتباطی و خط لوله ها، از این ماشین ها برای شیار زنی کف اقیانوس و دفن لوله و کابل ها استفاده می شود. بزرگترین نوع ROV که در عمیق ترین قسمت های دریا به کار می رود، معمولا تا اعماق بیش از ۳۰۰۰ متر پایین می رود.

برای دفن کابل، این دستگاه ابتدا کابلی را که قبلا از کف اقیانوس عبور کرده، پیدا می کند. سپس پایه هایش را در دو طرف کابل قرار داده و جت های آبی پرفشارش را فعال می کند. فشار آب این جت ها بر روی سطح باعث عقب رفتن خاک و ایجاد یک گرداب کوچک می شود، که به فرو رفتن کابل در خاک کف دریا کمک می کند.

بزرگترین کلاس این حفارها که UT-1 یا «فوق حفار شماره یک» نام دارد، توسط CTC Marine ساخته شده است. این ماشین را به راحتی می توان یک دیو غول پیکر جهنمی نامید. کامیونی با بیش از ۶۰ تن وزن که حدود ۹ متر طول، ۸ متر عرض و ۷.۵ متر ارتفاع دارد. یعنی از یک آپارتمان ۲ طبقه ۶۰ متری هم بلندتر و عریض و طویل تر است! این غول جهنمی بیش از ۲.۱ مگاوات برق مصرف می کند، که از این مقدار بیش از ۱.۵ مگاوات را مستقیما به جت های آبی اش اختصاص می دهد. با این کار جت های UT-1 توانایی حفر کانالی به عمق ۲.۵ و عرض یک متر را در هر مرحله پیدا می کنند.

اگر شما هم مایل به کند و کاو در کف آکواریوم تان هستید، این ماهی غواص کوچک تنها ۱۶میلیون دلار قیمت دارد.

فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.