معرفی اولترابوک های لاغر اندام lvyBridge – قانون مور در ابعاد اتم

از کامپیوتکس امسال پیدا است که اینتل حداقل در پردازنده ها، گوی سبقت را از رقبا ربوده و توانسته دنیای تکنولوژی را بهتر آپدیت کند! و حالا به نظر می رسد که زمزمه هایی که درباره مصرف کمتر و شتاب دهی بیشتر پردازنده های اتم شنیده بودیم، درست بوده است.

 

شان مالونی، معاون اجرایی اینتل، به این نکته اشاره کرد که ما باید در آینده به دنبال کاهش مصرف انرژی و باریک تر کردن طراحی ها باشیم. البته او هنوز در اشارات خود، از یک طراحی خاص TDP (Thermal Design Power) برای پردازنده های جدید، سخنی به میان نیاورده است.( TDP معمولا به عنوان حداکثر انرژی ورودی مورد نیاز برای یک چیپ، به هنگام انجام یک وظیفه ی واقعی (مانند کدگشایی ویدئو و . . .) تلقی می شود.

 

او همچنین یک کلاس جدید از PC ها را معرفی کرد که Ultrabooks نامیده خواهند شد. انتظار می رود اولترا بوک ها بتوانند ۴۰ درصد از بازار را تا پایان سال ۲۰۱۲ تصاحب نمایند. فعلا فقط می توانیم بگوییم که اولترابوک ها با پردازنده های Ivy Bridge ارائه خواهند شد.

 

آقای مالونی اظهار داشت که در گذر زمان چیپ های سری اتم، سال به سال کوچکتر می گردند. سری ۳۲ نانومتری Cedar Trail هم که به زودی وارد بازار خواهند شد، قانون مور را وارد عصر فوق العاده ای خواهند نمود. این پردازنده ها نوید بخش عمر ۱۰ ساعته باتری نوت بوک تان در حالت کار مداوم و عمر یک هفته ای آن در حالت استند بای خواهند بود. فعلا می دانیم که این سیر کوچکتر شدن، در آینده با پردازنده های ۲۲ نانومتری و ۱۴

نانو متری، باز هم ادامه خواهد یافت.

 

حتی اینتل به این هم بسنده نکرده و تا جایی پیش رفته که سخن از Medfield و ارائه آن برای اسمارت فون ها و تبلت ها به میان می آید. اینتل همچنین قول داده که

بیش از ۱۰ تبلت جدید

را برپایه پردازنده های Oak Trail مدل Z670 معرفی کند. دقیقا همین جاست که AMD رفته رفته در آینه عقب اتومبیل پرشتاب اینتل محو می شود و این هیولای چیپ ساز برای ARM، نقشه هایی را در سر می پروراند.

فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.